Hortensjowe drzewko...
Hortensja bukietowa 'LIMELIGHT' na PNIU
Hydrangea paniculata
Najdłużej kwitnące drzewko - robi ogromne wrażenie wizualne podczas kwitnienia!
Twój ogród jest godny takiego drzewka zwłaszcza, jeśli mieszkasz w chłodniejszych zakątkach naszego kraju.
Bardzo ciekawa odmiana hortensji, ale w niezwykłej formie - formie najdłużej kwitnącego drzewka, które na dodatek zmienia się w sezonie, a to za sprawą wyjątkowo olbrzymich kwiatostanów wybarwiających się od zieleni, po krem, aż do bieli w miarę kwitnienia. Nawet przekwitłe kwiatostany wpisują się w zimowy krajobraz ogrodu; przyprószone śniegiem brązowozłote wiechy - można podziwiać w tym okresie.
To okaz dla koneserów!
Ma niewielkie wymagania glebowe i niezwykłe walory dekoracyjne!
Polecana szczególnie do małych ogrodów w miejscach eksponowanych.
Niezwykle efektownie prezentuje się w szpalerach.
Nadaje się świetnie do sadzenia w pojemnikach na balkonach i tarasach.
Imponujące drzewko, które robi wrażenie i jest na pewno zauważalne w ogrodzie.
Nisko przycinana wytwarza silne, młode pędy i przepiękne, szeroko stożkowe kwiatostany do 30 cm długości w kolorze limonki, poprzez żółte do białych.
To jedna z najbardziej odpornych na mróz odmian, która niezależnie od niesprzyjających warunków klimatycznych zimą - zakwita niestrudzenie i bardzo obficie co roku - wtedy podziwiamy to wielkie widowisko!
Preferuje stanowiska słoneczne albo półcieniste.
Kwiatostany można ususzyć i wykorzystać do zimowych bukietów.
Gigantyczne kwiaty każdego roku!
Rady ogrodnika:
W przypadku tej odmiany pożądaną cechą jest bardzo dobra tolerancja na przycinanie. Drzewko najlepiej przycinać wczesną wiosną (można to zrobić jesienią, ale szkoda, bo kwiatostany zimą są wspaniałą dekoracją w ogrodzie); koniec lutego-początek kwietnia jest odpowiednią porą. Przy formie drzewkowatej cięcie ogranicza się w dalszym ciągu do formowania korony drzewka: najlepiej przycinać krótko pędy które kwitły, nawet za pierwszym-drugim oczkiem, pędy cienkie i rosnące do wewnątrz korony - można całkowicie usunąć.
Pędy wyrastające w sezonie na pniu - należy systematycznie usuwać.
Drzewko rośnie dosyć szybko, jego wysokość zależy od przycinania, czyli można regulować kształt i wielkość korony. Jeśli z wiekiem korona będzie zbyt obszerna - raz na kilka lat można wykonać cięcie odmładzające skracając nisko pędy przy pniu (na koronie). Corocznie przycinane drzewko zachwyci kwitnieniem i ogromnymi kwiatami, które zwrócą uwagę każdego. Można z czasem nie przycinać pędów - kwiatów wtedy będzie więcej, ale nie będą one tak okazałe jak przy regularnym cięciu.
Najlepiej nawozić młode drzewko (pierwszy raz) po przycięciu w marcu, następnie w maju i lipcu gotowym nawozem do hortensji lub siarczanem amonu; w sierpniu jeden raz siarczanem potasowym. Podłoże wokół pnia najlepiej ściółkować, aby ograniczyć parowanie wody i zapobiec wyrastaniu chwastów. Rośliny są mrozoodporne i nie wymagają okrywania na zimę.
Jeśli chcesz mieć coś spektakularnego w swoim ogrodzie - posadź hortensję w formie drzewka, która będzie niezwykłą jego ozdobą.
W naszej ofercie hortensje prowadzone w formie małych drzewek, mają wysokość pnia 60-80 cm + korona.
Ukorzenione są w pojemnikach 7,5-litrowych.
Uwagi: niektóre drzewka mogą mieć krzywe pnie, które z czasem wyprostują się.
Poniżej przykładowe sadzonki w maju.