Złocisty deszcz...
Złotokap alpejski AUREUM
Laburnum alpinum
Rzadko spotykana odmiana złotokapu alpejskiego, która w odróżnieniu od pozostałych ma żółte liście przez cały sezon, dzięki czemu również poza okresem kwitnienia zwraca uwagę i jest jasnym akcentem w kontrastowych zestawieniach kolorystycznych na tle innych krzewów czy iglaków o odmiennym zabarwieniu liści i igieł.
Niezwykle atrakcyjne małe drzewko warte polecenia ze względu na ładny pokrój, grube gałęzie, lekko błyszczące, żółtozłociste liście, a przede wszystkim luźno zwisające, jaskrawozłociste kwiatostany, które pojawiają się obficie od maja do czerwca i są niezwykłą ozdobą ogrodu.
Po przekwitnieniu atrakcją są egzotyczne, brązowe strąki z nasionami, niestety nie są one jadalne!
Złotokap można uformować w postaci łuku, drzewka lub krzewu. Ze względu na niewielkie rozmiary (2-3 m) drzewko nadaje się do uprawy nawet w małych ogrodach, np. w pobliżu tarasu, w przedogródku lub na trawniku, gdzie można bez przeszkód podziwiać jego niezwykłą urodę.
Często złotokapy sadzi się w małych grupach, po 2-3 krzewy na tle mieszanych żywopłotów, wtedy wspaniale urozmaicą ciemne tło jaskrawą barwą żółtych kwiatów i liści, a także zostanie wyeksponowana uroda ich bardzo długich gron, które osiagają nawet do 50 cm!
Małe wymagania siedliskowe sprawiają, że złotokap może być uniwersalnym krzewem i wchodzić w kompozycje w wielu aranżacjach ogrodowych.
Jako sąsiedztwo należy wybierać krzewy kwitnące w tym samym czasie, jak np. waigele, kolkwicje chińskie, głóg lub jaśminowiec czy prusznik.
Dobrym partnerem dla złotokapu jest także egzotyczny perukowiec purpurowy oraz różne odmiany różaneczników.
Bardzo orginalnym i wartym wypróbowania pomysłem jest duża rabata wrzosowiskowa. Malownicze, żółte kwiatostany tworzą na niej piękne akcenty, wznoszące się ponad kobiercem wrzosów i traw ozdobnych.
Uprawa:
- bardzo łatwy w uprawie,
- lubi stanowiska słoneczne i półcieniste,
- zadowoli się każdą glebą ogrodową, nawet słabą lub wapienną,
- toleruje okresowe przesuszenie, ale podłoże w obrębie systemu korzeniowego warto wyściółkować, zabezpieczy to przed nadmiernym odparowywaniem wilgoci z podłoża,
- ma giętkie pędy, które można dowolnie formować i prowadzić, np. po łuku lub w szpalerze,
- roślina mrozoodporna.
W naszej ofercie szczepione drzewka o wysokości ok. 1,6 m ukorzenione w 7,5-litrowych donicach.