Wytworne, porcelanowe kwiaty na jesień...
Zawilec japoński 'Loreley'
Anemone hybrida
W końcu sezonu jesienne gatunki zawilców napełniają lekko zacienione rabaty delikatnymi, pudrowo różowymi barwami swoich kwiatów. Są one półpełne, z różowymi obwódkami i z pękiem żółtych pręcików w środku, ich średnica dochodzi do 5 cm.
Wykwitają obficie od sierpnia do przymrozków.
To wieloletnie rośliny, z czasem rozrastają się za pomocą rozłogów w gęstą, zwartą kępę.
Lorelei to jedna z najokazalszych odmian, dorasta do 100-150 cm.
Jesienne zawilce wyglądają najlepiej rosnąc w grupach.
Ze wzgledu na późny okres kwitnienia stanowią bardzo cenne uzupełnienie rabat bylinowych, przedłużając ich walory estetyczne do końca sezonu.
Można je również włączać w kompozycje kwiatowe sadzone na ciemnozielonym tle różnych gatunków krzewów, które wzbogacają swoimi jaskrawo ubarwionymi kwiatami.
Bardzo naturalnie i czarująco zarazem prezentują się w ogrodach leśnych w cieniu drzew i krzewów, których kontrast podkreśla jasny, słoneczny charakter tych jesiennych kwiatów.
Na rabatach bylinowych dobrym sąsiedztwem są astry nowobelgijskie, czy mniej znana chelone oraz rośliny o srebrzystych i fioletowych liściach.
Na skraju zarośli partnerami dla zawilców jesiennych są pluskwice, paprocie oraz trawy ozdobne, jak miskant Zebrinus czy Gracilimus.
Rady ogrodnika:
- byliny łatwe w uprawie,
- lubią stanowiska w półcieniu, ale udają się też w cieniu, choć nie są tak bujne,
- preferują podłoże wilgotne, luźne, na glebach zbyt zwięzłych należy poprawić strukturę podłoża domieszką kompostu lub w miarę możliwości dobrze rozłożonym obornikiem,
- przed mrozami pędy zawilców ściąć na szerokość dłoni nad podłożem, a następnie wyściółkować kompostem, w regionach o ostrych zimach także okryć gałęźmi iglastych,
- byliny potrzebują od jednego do dwóch lat, aby rozrosły się bujnie i osiągnęły pełnię kwitnienia.
W naszej ofercie byliny ukorzenione w pojemnikach 0,5-litrowych.