Roślina na jesień...
Zawciągowiec zwyczajny
Ceratostigma plumbaginoides
Czerwone liście i błękitne kwiaty zawciągowca są jesiennym urozmaiceniem ogrodu.
To ciekawy kolorystycznie okrywowy półkrzew pochodzący z Chin.
Ozdobny z jaskrawo błękitnych kwiatów, które pojawiają się od września do października w kłosopodobnych gronach na szczytach pędów silnie kontrastujące z czerwonawym, jesiennym zabarwieniem liści.
Rozwijające się późną wiosną liście zawciągowca są lekko podbarwione na czerwono. Przez całe lato pozostają zielone, ale jesienią zabarwiają się na kolor brązowo- do pomarańczowoczerwonego. Ze względu na pokrój i niewielką wysokość 15-30 cm, zawciągowiec jest rośliną okrywową, rozrastającą się dzięki podziemnym rozłogom. Początkowo rośnie dość wolno, ale z czasem rozwija się intensywnie, pokrywając podłoże gęstym kobiercem.
Można go wykorzystać w wielu kompozycjach ogrodowych.
Jako podszyt dla krzewów powinien rosnąć nieco przed nimi, od południowej strony, gdzie będzie miał dostatecznie dużo światła. Również pod drzewami należy mu zapewnić możliwie dużo słońca.
Posadzony na stokach zapobiega erozji gleby i zmywaniu jej w dół. Obsadzając większe powierzchnie należy sadzić go w zagęszczeniu od 8-12 roślin na metr kwadratowy.
Zawciągowiec nadaje się także na obwódki ścieżek i alejek, którym dodaje uroku jesienią, gdy wybór kwitnących roślin nie jest już tak duży.
Doskonałym miejscem są również ogródki skalne i korony murków, które zapewniają dobre nasłonecznienie i lekkie, suche podłoże.
Pomiędzy kamieniami i w szczelinach roślina zawsze znajdzie dość miejsca dla siebie, aby rosnąć tu przez wiele lat i stanowić doskonałą ozdobę na zakończenie sezonu.
Wiosną, jako ozdobę dla bezlistnych jeszcze pędów zawciągowca można wykorzystać kwiaty cebulowe, np. narcyzy czy szafirki.
Zawciągowiec wygląda też bardzo efektownie jako podszyt dla drzew i krzewów iglastych, np. jałowców czy sosen.
Można go także posadzić wspólnie z innymi roślinami okrywowymi, jak rogownicą czy goździkiem kropkowanym, tym bardziej, że mają podobne wymagania siedliskowe.
Rady ogrodnika:
- wybierz stanowisko ciepłe i słoneczne, na suchym, zasobnym w wapno podłożu; roślina dopasowuje się do uprawy w suszy, toleruje nawet upał,
- nie sadź na glebach ciężkich, bo rośnie źle i obumiera (!), zapobiegawczo możesz je rozluźnić piaskiem i kompostem głęboko przekopując,
- wiosną skróć pędy po jesiennym kwitnieniu, wpłynie to na zagęszczenie się roślin - zakwitną na pędach tegorocznych,
- w regionach o surowych zimach, zwłaszcza na nieosłoniętych stanowiskach - rośliny dobrze jest okryć liśćmi lub gałęźmi.
W naszej ofercie rośliny ukorzenione w 0,5-litrowych pojemnikach.