Rzadko spotykana...
Września pobrzeżna
Myricaria germanica
To gatunek pionierski występujący na terenach obejmujących obszary od gór na południu Europy, aż po Himalaje. W Polsce występuje tylko w Karpatach, gdzie porasta żwirowiska wzdłuż górskich rzek i potoków; podlega częściowej ochronie prawnej.
Ten piękny i oryginalny gatunek półkrzewu należy do rodziny tamaryszkowatych i jest on rzeczywiście uderzająco podobny do pokrewnego mu właściwego tamaryszka (Tamarix), który jest rośliną śródziemnomorską.
To krzew o gałązkach wzniesionych, rózgowatych, często rozgałęzia się miotlasto, tworząc gęstwiny. Liście drobne, łuskowate, szarozielone, równowąskolancetowate, długości do 2,5 cm, siedzące, ułożone dachówkowato. Niezdrewniałe boczne pędy, tak samo jak w przypadku tamaryszków opadają na jesień razem z liśćmi.
Kwiaty drobne, białe, 5-płatkowe, zebrane w zbite, wydłużone, kłosokształtne szczytowe grona; kwitną od czerwca do sierpnia.
Owoce – małe torebki, częściowo utrzymujące się do zimy.
Dorasta do wysokości 2 - 2,5 metra.
Photo:Mnolf, CC BY-SA 3.0
Dobrze komponuje się w kwitnących zaroślach żywopłotowych.
Ze względu na małe wymagania siedliskowe wrześnię można również wykorzystać do obsadzenia miejsc, które zwykle sprawiają pewne kłopoty, jak skarpy i żwirowiska.
Jako tło lub sąsiedztwo dla białych kwiatów i srebrnawych liści odpowiednie będą ciemnozielone krzewy iglaste lub czerwonolistne np. perukowiec podolski lub purpurowa pęcherznica kalinolistna.
Dobrze komponuje się z trawami ozdobnymi o kontrastowych kolorystycznie liściach, np. prosem Squaw lub miskantem Afrika.
To doskonały wybór do ogrodów śródziemnomorskich, żwirowych, czy preriowych.
Photo:Bernd Haynold, CC BY-SA 3.0
Rady ogrodnika:
- krzew bardzo łatwy w uprawie,
- lubi stanowiska o pełnym nasłonecznieniu,
- znosi słabe zasolenie gleby, bardzo dobrze rośnie na glebach ubogich, wapiennych, suchych i kamienistych,
- znosi zalewanie terenu,
- całkowicie mrozoodporny.
W naszej ofercie rośliny o wysokości około 60 cm ukorzenione w pojemnikach 2-litrowych.