Nowość w Polsce - tylko u nas !
Wisteria macrostachya CLARA MACK
W. Kentucky
Glicynia amerykańska
Ta nowa odmiana karłowej glicynii wyselekcjonowana w stanie Columbia w USA kwitnie na nowych pędach już w młodym wieku, często nawet w pierwszym roku po posadzeniu. W naturze spotyka się ją na bagnistych terenach od Luizjany do Illinois. Odmiany pochodzące z północnych granic zasięgu mogą wytrzymywać zdecydowanie niższe temperatury.
Ma mniej agresywny charakter jeżeli chodzi o tempo wzrostu. Dorasta do 5 metrów wysokości i 3 metrów szerokości. Nadaje się więc nawet do małych ogrodów. Uważana za karłową odmianę, ma mniejsze liście i kwiaty niż u odmian azjatyckich. Kwitnie też później, bo w maju i czerwcu, a często też powtarza kwitnienie we wrześniu, ale nie tak obficie jak wiosną; kwiaty są pachnące, groszkowobiałe i pełniejsze. Zakwita na tegorocznych pędach.
Szczególnie przydatna do sadzenia przy ścianach. Jest dobrym sposobem na szybkie zasłonięcie nieefektownych murów. Glicynia jest odporna na zanieczyszczenia powietrza i doskonale nadaje się do uprawy w miastach.
Jej gęste skupiska kwiatów zdają się kapać z jego wijących się pędów emitując przyjemny zapach, więc można ją sadzić w pobliżu części wypoczynkowej lub wejścia. Efektowne są też liście tworzące tło dla bujnych kwiatostanów, pierzaste, zielone.
Rady ogrodnika:
Glicynię najlepiej posadzić na południowej ścianie budynku, ponieważ lubi stanowisko osłonięte, ciepłe i słoneczne, w glebie umiarkowanie żyznej i średnio wilgotnej.
W okresie kwitnienia, aby rośliny mogły utrzymać olbrzymią ilość kwiatów, należy je obficie podlewać i umiarkowanie nawozić - nadmiar nawozów azotowych może powodować bujny wzrost liści kosztem wykształcania się kwiatów (!).
Jest odporna na mrozy, jednak młode rośliny trzeba profilaktycznie okryć słomianą matą, a glebę wkoło pędów wyściółkować korą.
Aby utrzymać ładny wygląd i odpowiednie zagęszczenie krzewu, konieczne jest regularne cięcie. Cięte rośliny kwitną poza tym bardziej obficie. Jeżeli lekko przycięte zostaną po wiosennym kwitnieniu - powtórzą znowu kwitnienie latem. Po zimie należy skrócić długie, końcowe pędy (ubiegłoroczne) tak, aby pozostały na nich 3-4 pąki. Poprzez odpowiednio mocne cięcie możliwe jest również uzyskanie formy drzewiastej nie wymagającej podpór.
Przedmiotem sprzedaży jest sadzonka o wysokości ok. 60-80 cm ukorzeniona w pojemniku 2-litrowym.
Odmiana nie do zdobycia w polskich szkółkach, ilość roślin limitowana.