Nowy, o dwubarwnych liściach
Wielosił rozesłany 'Stairway to Heaven'
Polemonium reptans
To unikatowa, niewymagająca, zimotrwała bylina z rodziny wielosiłowatych, atrakcyjna z niebieskich kwiatów o żółtopomarańczowych pylnikach i niezwykle ozdobnym, paprociowatym, dwubarwnym ulistnieniu. Środkowa część blaszki liściowej - ciemnozielona, a brzeg z nieregularną, żółto-zieloną obwódką. Młode liście mają delikatne różowe odcienie.
W Polsce gatunek jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.
W ogrodach jest atrakcyjną rośliną do uprawy w zestawieniach z wiosennymi kwiatami takimi jak serduszka, pierwiosnki, piwonie czy tulipany.
Kwiaty średnicy ok. 2 cm są niebieskie, skupione w luźnych wiechach, przyjemnie pachną miodem. Kwitnie w maju, a po przycięciu powtarza kwitnienie w sierpniu.
Bylina dorasta do 50 cm wysokości i rozrasta się na szerokość 40 cm.
Jest rośliną miododajną i leczniczą; stosowana m.in. przy wrzodach żołądka i dwunastnicy oraz nerwicach.
To doskonała roślina na rabaty, do ogródków skalnych, do nasadzeń w pobliżu oczek wodnych, a także w sąsiedztwie iglaków.
Byliny kontrastują z jasnożółtym i żółtozielonym, jak krwawniki czy tawuła Goldmound, a harmonizują z fioletem, lila i srebrzystymi liśćmi, np. żurawki, bergenie czy niebieskie kostrzewy.
Przewaga liści i prostota kwiatów sprawiają, że wielosił najnaturalniej prezentuje w dzikszych partiach ogrodu.
Kwiaty nadają się też do cięcia.
Rady ogrodnika:
- roślina łatwa w uprawie, bez specjalnych wymagań,
- rośnie dobrze w słonecznych lub częściowo zacienionych miejscach,
- w przeciętnej, ale wilgotnej ogrodowej glebie,
- aby ograniczyć rozsiewanie się nasion i zapewnić powtórne kwitnienie wycinamy przekwitnięte kwiatostany,
- jest rośliną mrozoodporną i całkowicie niewrażliwą na wiosenne przymrozki,
- odporna na choroby i szkodniki,
- rozmnażanie przez wysiew nasion wprost do gruntu, a także przez podział co 2-3 lata na wiosnę, co zapewni odporność roślinie i jej mocny wzrost.
W naszej ofercie ładne rośliny ukorzenione w doniczkach o średnicy 12 cm.