Ozdobna i lecznicza...
Rutwica lekarska łac. Galega officinalis
Roślina z rodziny bobowatych (Fabaceae). Rodzimym obszarem jej występowania jest Afryka Północna (Algeria, Maroko), Pakistan w Azji oraz wschodnia, południowa i środkowa Europa, ale rozprzestrzenia się też w innych regionach. W Polsce występuje rzadko, można ją spotkać tylko w południowej części kraju jako gatunek zawleczony.
Tworzy kępy wyprostowanych pędów dorastających do 1 - 1,5 m wysokości, na których osadzone są jasnozielone, lancetowate listki.
W okresie lata pojawiają się drobne, fiołkowe, różowe lub białe kwiaty motylkowate zebrane w grona.
Po kwitnieniu dojrzewają wzniesione, długie i wąskie strąki.
Doskonale nadaje się do ogrodów wiejskich i na rabaty.
Świetnie komponuje się z czosnkami ozdobnymi, krwawnikiem i trawami.
Photo:Epibase, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
Oprócz walorów ozdobnych Rutwica lekarska posiada również zastosowanie lecznicze. Surowcem lekarskim jest ziele (Herba galegae).
W lipcu lub w sierpniu zbiera się zakwitające, górne części pędów i suszy w suszarniach naturalnych w cieniu i przewiewie.
Działanie: Obniża stężenie glukozy we krwi, pobudza wydzielanie mleka u kobiet karmiących i w nieznacznym stopniu działa moczopędnie i napotnie.
(!)Powyższe informacje nie mogą być traktowane jako jedyne źródło wiedzy na temat opisanego zioła. Przed zastosowaniem należy skonsultować się z wykwalifikowanym fitoterapeutą lub lekarzem.
Photo:Spedona at fr.wikipedia, CC BY-SA 3.0
Rady ogrodnika:
Roślina preferuje otwarte, słoneczne lub częściowo zacienione stanowiska oraz każde przepuszczalne, ale utrzymujące wilgoć podłoże.
Bylina - przekwitnięte pędy kwiatostanowe należy wycinać tuż przy ziemi.
Bardzo odporna na mróz.
W naszej ofercie rośliny ukorzenione w 4-litrowych pojemnikach.
Opracowanie: MB