Leczy i dekoruje...
Rokitnik samopylny FRIESDORFER ORANGE
Hippophae rhamnoides
Wartościowa odmiana samopylna, dla owocowania wystarczy posadzić jedną roślinę, nie potrzebuje zapylacza; owoce duże, pomarańczowe; dojrzewają we wrześniu.
Rokitnik jest niewymagającym, dekoracyjnym krzewem lub niskim drzewkiem.
Przetrwa na suchych, podmokłych, kamienistych i nawet zasolonych glebach, nad morzem i przy drodze.
Odmiana rośnie powoli, osiąga wysokość od 2 do 3 metrów - zatem świetnie nadaje się nawet do małych ogrodów.
Młode pędy rokitnika są zakończone ostrymi cierniami.
Kora na pniu i gałęziach jest podłużnie pękająca, zwykle ciemnobrunatna w różnych odcieniach.
Ma niezwykle ozdobne, długie, srebrzyste listki i może w suchych miejscach zastąpić wierzbę jako roślina do mieszanych i krzewiastych rabat.
Komponuje się z kwiatami białymi lub w zimnych barwach i nadaje się na naturalną podporę dla powojników i winników. Efektownie prezentuje się w naturalnych partiach ogrodu. Drzewka zachwycają gronami pomarańczowych, jadalnych, pełnych witamin jagód, które wiszą przez całą zimę i są przysmakiem dla ptaków.
Urodę rokitnika podkreślają zimowe owoce lub jesienne ubarwienie krzewów o purpurowych liściach, które komponują się kolorystycznie ze srebrnym listowiem rokitnika takie jak: berberys, ognik, świdośliwa, trzmielina, perukowiec i rosa rugosa.
Jest szeroko stosowany do zadrzewienia gleb suchych, piaszczystych, hałd i innych nieużytków poprzemysłowych. Wspaniale nadaje się na kolorowe żywopłoty obronne - naturalne albo strzyżone.
Oprócz walorów ozdobnych, rokitnik ma również niezwykłe wartości lecznicze.
Lecznicze zastosowanie rokitnika ma długie tradycje.
Wodne wyciągi z owoców i liści rokitnika były szeroko stosowane w medycynie starożytnej do leczenia chronicznych chorób żołądka, w kroplach na serce, schorzeniach wątroby, dróg oddechowych, w gośćcu oraz najczęściej przy ropnych porażeniach skóry.
Dzisiaj olej rokitnikowy - produkowany w wielu krajach - stosowany jest w medycynie współczesnej do leczenia oparzeń, odmrożeń, odleżyn, gruźlicy skóry, egzemy oraz uszkodzeń skóry i błon śluzowych przez promieniowanie radioaktywne.
W kosmetyce rokitnik również znalazł uzasadnione zastosowanie. Jego składniki wykorzystuje się w pielęgnacji cery zniszczonej, przesuszonej, łuszczącej się, ze zmarszczkami, wymagającej regeneracji, podrażnionej np. opalaniem, jak również cery naczynkowej i z trądzikiem różowatym.
Jest on zaliczany do składników p/zmarszczkowych, często stosowanych w produktach dla cer dojrzałych.
Surowcem wykorzystywanym w celach leczniczych są owoce, a także pestki rokitnika - to prawdziwe bogactwo witamin i mikroelementów. Wśród nich są witaminy z grupy B, witamina E, F, K, P, kwas foliowy, karotenoidy, czyli prowitamina A, antocyjany, flawonoidy, fosfolipidy, sterydy, cukry, kwasy organiczne, oraz makro i mikroelementy takie jak żelazo, bor, mangan i inne.
Pestki zawierają olej, który ma wysoką wartość odżywczą, gdyż zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe.
Przetwory z rokitnika są bardzo dobrym źródłem witamin, zwłaszcza witaminy C. Stosuje się je w profilaktyce i leczeniu infekcji bakteryjnych i wirusowych, stanów zapalnych, osłabieniach, odporności i biegunkach. Olej z owoców rokitnika goi oparzenia, odleżyny, leczy stany zapalne narządów rodnych oraz uszkodzenia i choroby skóry.
Z owoców można wytwarzać dżemy, soki, przeciery.
Zawiera dużo pektyn, powodujących żelowanie przetworów.
Warto wiedzieć: podczas gotowania witamina C nie ulega rozkładowi, gdyż rokitnik nie posiada enzymu - askorbinazy - rozkładającego tę witaminę.
Rady ogrodnika:
- krzew bardzo łatwy w uprawie,
- lubi stanowiska o pełnym nasłonecznieniu,
- znosi słabe zasolenie gleby, bardzo dobrze rośnie na glebach wapiennych, suchych i kamienistych,
- bardzo dobrze znosi przycinanie i formowanie, można prowadzić w formie małego drzewka lub krzewu,
- całkowicie mrozoodporny.W naszej ofercie krzewy ukorzenione w pojemnikach 5-litrowych, mają wysokość 40-50 cm.