Nowa - karłowa...
Pysznogłówka karłowa 'Pardon My Lavender'
Monarda
Fantastyczna roślina rabatowa, przyciągająca wzrok kształtem i wręcz fluorescencyjną barwą kwiatów.
Przy wietrze lub przy dotykaniu roślin - wokół nich roztacza się przyjemny zapach.
Bylina pełni lata, o oryginalnych i wyróżniających się kwiatach przypominających rozczochrane czupryny oraz liściach pachnących miętą i tymiankiem. Dekoracyjna także po przekwitnieniu - jej ozdobą stają się brązowe nasienniki, które utrzymują się nawet zimą.
Łodygi liczne, sztywne, pokrój wyprostowany; dorasta do wysokości tylko 30-40 cm, dzięki czemu może być wykorzystana w wielu kompozycjach ogrodowych.
Kwiaty lawendowe, dość duże, jak na niską odmianę, zebrane w główkowate kwiatostany, osadzone na barwnych podkwiatkach pojawiają się od czerwca do września i nadają się do cięcia.
Gatunek ten bywa też nazywany bergamotką, bo ma cierpki, cytrynowy aromat, który jest charakterystyczny dla skórki owoców pomarańczy bergamoty.
Pysznogłówki mogą być uprawiane nie tylko na rabatach bylinowych, ale także w kompozycjach naturalistycznych na słonecznym stoku zarośli, w ogrodach ziołowych oraz nad brzegami stawów. Są bylinami o długiej żywotności. Z czasem tworzą obszerne kępy rozrastając się za pomocą podziemnych rozłogów, co czyni je przydatnymi właśnie w nasadzeniach naturalistycznych. Pachnące i intensywnie zabarwione pysznogłówki wabią motyle i pszczoły, a więc posadzone w poblizu tarasów mogą dać okazję do ciekawych obserwacji przez całe lato. Można je również uprawiać na rabatach z przeznaczeniem na kwiat cięty, gdyż jaskrawe, dekoracyjne kwiaty na sztywnych pędach zachowują świeżość i urodę przez długi czas po ścięciu.
Na każdej grządce posadzone w grupach pysznogłówki tworzą rzucające się w oczy akcenty.
Na rabatach bylinowych pysznogłówki dobrze komponują się z rudbekiami, słonecznikami, przetacznikami, kłosowcami i krwawnikami, natomiast w nasadzeniach naturalistycznych z wysokimi trawami ozdobnymi czy jeżówkami. Na stanowiskach wilgotniejszych, np. na brzegu stawu, idealnymi partnerami będą dla nich liliowce, kosaćce syberyjskie i funkie.
Rady ogrodnika:
Pysznogłówka szkarłatna dobrze rośnie w słońcu i lekkim ocienieniu.
Nie ma specjalnych wymagań do gleby, ale stanowisko dla niej powinno być raczej wilgotne, przeciętnie żyzne.
Dość szybko wyczerpuje składniki pokarmowe z gleby, więc trzeba ją co kilka lat przesadzać lub ściółkować powierzchnie między roślinami kompostem lub dobrze rozłożonym obornikiem.
Jest całkowicie odporna na mróz.
Odmiana ta ma być odporna na mączniaka.
Najlepiej przyciąć stare pędy dopiero wiosną, gdyż pozostawione na zimę nasienniki są dekoracją również w tym okresie.
W naszej ofercie byliny ukorzenione w pojemnikach 2,5-litrowych.