Pnącze o jadalnych bulwach...
Pochrzyn chiński łac. Dioscorea batatus
Mało znana, egzotyczna roślina, łącząca walory kulinarne z dekoracyjnymi.
Bardzo rzadko u nas spotykany pochrzyn pochodzi z gór Japonii i Chin. Rozprzestrzenił się na całym świecie jako roślina uprawna. Jest szybko rosnącą, pnącą byliną, której pędy corocznie jesienią zamierają.
Na działce można go posadzić pod płotem lub przy kratce czy pergoli, po której co roku od nowa będzie się wspinał dorastając w naszych warunkach klimatycznych do 2 lub nawet ponad 3 metrów wysokości. Można wykorzystać go również jako roślinę okrywową ze względu na ładne, strzałkowate, ciemnozielone liście, które niewątpliwie ozdobią słoneczne zakątki ogrodu czy warzywnika, a jesienią wybarwią się na żółto.
Niezwykły wygląd bulw i możliwość zastosowania rośliny jako pnącza powodują, iż warto zainteresować się uprawą pochrzynów.
Jadalnymi częściami tych roślin są sporych rozmiarów podziemne bulwy, określane czasem mianem chleba Hotentotów lub chińskim ziemniakiem.
Bulwy podobnie jak nasze ziemniaki, zawierają dużo skrobi, żelaza, wapnia, potasu oraz witamin A i C. Do spożycia nadają się wyłącznie po ugotowaniu lub upieczeniu. Można z nich przyrządzić np. smakowite frytki czy placki.
Roślina sprawi wiele radości, gdy w okresie od czerwca do sierpnia zakwitnie. Drobne, białozielonożółte kwiatki będą wydzielać przyjemny cynamonowy zapach.
Bulwy pochrzynu chińskiego, to nie jedyne jadalne części tej rośliny. Jesienią w kątach liści powinny pojawić się małe, brązowe bulwki o orzechowym posmaku. Są nie tylko jadalne, ale i smaczne.
Pnącze pochrzynu to nie tylko walory ozdobne, ale także lecznicze.
Surowcem farmaceutycznym jest kłącze pochrzynu.
Ma działanie: przeciwzapalne, rozkurczowe, przeciwbólowe, przeciwreumatyczne, wykrztuśne, żółciopędne, regulujące wypróżnienia, antyseptyczne, rozszerzające naczynia krwionośne, poprawiające krążenie krwi, moczopędne, odtruwające, pobudzające trawienie i wchłanianie składników pokarmowych, napotne, przeciwgorączkowe, pobudzające regenerację tkanek. Pobudza podstawową przemianę materii. Pobudza wzrost gruczołu sutkowego (aktywuje rozrost pęcherzyków i komórek tłuszczowych piersi). Może zwiększać stężenie progesteronu w ustroju. Pochrzyn może działać przeciwmiażdżycowo oraz jako afrodyzjak.
Rady ogrodnika:
Pochrzyn chiński można uprawiać w cieplejszych rejonach Polski. Wymaga stanowiska ciepłego, słonecznego, osłoniętego od wiatrów. Gleba powinna być próchnicza, bardzo dobrze zdrenowana, z wysoką zawartością substancji organicznej (kompostu lub dobrze rozłożonego obornika wymieszanego z podłożem przy sadzeniu). Wskazane, aby gleba była wilgotna, ale nie podmokła.
Jeżeli bulwy nie zostaną wykopane do spożycia jesienią - będą kontynuować wzrost w ciągu kilku lat. Mogą także posłużyć jako materiał rozmnożeniowy na następny sezon, gdyż bardzo dobrze przechowują się przez zimę - podobnie jak ziemniaki.
Roślina nie jest dostatecznie mrozoodporna. Jesienią jej nadziemne części obumrą. Wówczas należy okryć bulwy i spory pas ziemi wokół nich bardzo grubą warstwą ściółki z przekompostowanej kory, liści lub trocin. Pod takim okryciem bulwy na pewno przetrwają do wiosny, aby ponownie wypuścić pędy i zielone listki.
W naszej ofercie młode rośliny ukorzenione w 1-litrowych pojemnikach.