Niespotykany...
Pigwa chińska
Pseudocydonia sinensis
Rzadko spotykany krzew lub małe drzewo osiągające wysokość do około 5 m. Blisko spokrewniony zarówno z pigwowcem japońskim, od którego odróżnia go brak kolców, jak i europejską pigwą. Od europejskiej pigwy odróżniają go wyraźnie piłkowane liście.
Kwiaty bardzo urodziwe: pojedyncze, duże, różowe.
Cytrynowożółte, jadalne owoce przypominają duże, zaokrąglone gruszki. Są bardzo bogate w różne składniki organiczne i mineralne. Wyróżniają się największą ilością mikro i makroelementów, zawierają także dużo pektyn. Mają twardy, mało soczysty miąższ, ale niezwykle aromatyczny z komórkami kamiennymi jak u gruszek. Dojrzewają od września.
Zerwanych owoców nie spożywa się od razu, najlepsze są po "uleżeniu". Układa się je w skrzynki i przechowuje w chłodnym pomieszczeniu (w temperaturze 2 - 5°C). Podczas przechowywania owoce dojrzewają, poprawia się ich smak i aromat, zwiększa się zawartość cukrów i kwasów, znika ich cierpki smak, miąższ jest mniej twardy. Zawierają m.in. cenne cukry proste, kwasy organiczne, garbniki i witaminę C.
Spożywa się je po upieczeniu lub ugotowaniu jako smakowity dodatek do potraw mięsnych i dziczyzny, zawarty w skórce olejek eteryczny nadaje daniom charakterystyczny aromat i kwaskowaty posmak.
Ze świeżych owoców przygotowuje się napoje dietetyczne, kompoty, dżemy, konfitury i galaretki. Można je też piec, kandyzować i gotować, rzadko natomiast spożywa się je w stanie świeżym.
Ze względu na aromat - ze świeżych owoców pigwowca sporządza się wyborne, alkoholowe nalewki.
Uprawiany także jako roślina ozdobna w ogrodach botanicznych. Wyróżnia się bowiem bardzo dużymi kwiatami, które na tle ciemnozielonych liści stanowią niewątpliwie element dekoracyjny.
Jednocześnie kwitnie bardzo późno w czasie gdy większość drzew owocowych ma kwitnienie dawno za sobą, bo na przełomie maja i czerwca.
Późnym latem i jesienią elementem dekoracyjnym są duże, cytrynowożółte owoce.
Również czerwone liście jesienią, ozdobna, trójkolorowa, łuszcząca się pasmami kora na starszych egzemplarzach, oraz ładny pokrój roślin, wyróżniają pigwowca chińskiego spośród innych drzew owocowych.
Polecany na działki i do ogrodów przydomowych w zacisznych siedliskach.
Wykorzystywany bywa do formowania bonsai.
Warunki uprawy:
Najlepiej rośnie pigwa na glebach zasobnych w składniki pokarmowe, żyznej i próchnicznej, ciepłej, o lekko kwaśnym odczynie i zasobnej w wodę (gdyż ma krótki system korzeniowy).
Wymaga również osłoniętego stanowiska w którym mniejsze jest prawdopodobieństwo jej przemarznięcia.
W naszej ofercie sadzonki o wysokości 60-80 cm ukorzenione w pojemnikach 2-litrowych.