Oryginalna ozdoba wrzosowisk...
Phylliopsis hillierii ASKIVAL
Unikatowa, karłowa, zimozielona krzewinka z rodziny wrzosowatych o dzwonkowatych, różowych kwiatkach.
Phylliopsisy należą do zimozielonych, bardzo rzadko spotykanych krzewinek z rodziny wrzosowatych. Cenne ze względu na niezwykłe walory ozdobne i duże możliwości wykorzystania ich do nasadzeń w przeróżnych kombinacjach ogrodowych.
Tworzą zwarte, zimozielone, gęste poduchy dorastające do 20-30cm wysokości i podobnej szerokości. Pędy mają wyprostowane, pokryte skórzastymi, drobnymi, błyszczącymi listkami o ciemnozielonej barwie.
Niezwykłej urody są kwiaty phylliopsisów, które rozwijają się bardzo obficie w kwietniu i maju. W pąku przypominają małe, różowe dzwoneczki.
A tutaj po rozwinięciu się...
Krzewinki wspaniale nadają się na wrzosowiska stanowiąc dodatkowe ich urozmaicenie.
Nadają się też jako rośliny okrywowe na słoneczne stanowiska i do ogrodów skalnych ze względu na piękny, kulisty pokrój i niebagatelną dekorację.
Pasują na niskie żywopłoty i obwódki - naturalne czy strzyżone. Mogą być wspaniałymi kolorystycznie akcentami wśród różaneczników i azalii. Ciekawe kompozycje powstają również z trawami ozdobnymi.
Mogą być sadzone w pojemnikach, w kompozycjach z niskimi berberysami lub iglakami.
Ozdobne przez cały sezon wegetacyjny.
Rady ogrodnika:
- lubią stanowiska słoneczne i półcieniste,
- należy sadzić w lekko kwaśną, torfową, wilgotną ziemię, typową dla roślin wrzosowatych,
- starsze krzewy po kwitnieniu można ciąć w celu utrzymania gęstego i zwartego pokroju,
- odporne na choroby i szkodniki,
- dość odporne na mróz, ale nie zaszkodzi okryć na zimę gałązkami iglaków lub cieniówką.
W naszej ofercie gęste krzewinki ukorzenione w pojemnikach 2-litrowych o średnicy około 20 cm i wysokości 5-10 cm.
Poniżej przykładowa roślina 28 marca.