Unikatowy kolor kwiatów...
Ośnieża górska ROSEA
Halesia monticola
To niespotykane drzewo ozdobne obficie kwitnące o miododajnych, większych niż u gatunku, bladoróżowych kwiatach, a także oryginalnych, oskrzydlonych owocach, które utrzymują się długo na bezlistnych gałązkach. Jesienią liście przebarwiają się na żółto. Jest ozdobne przez cały rok!
Ośnieża górska pochodzi z Ameryki Północnej; jak dotychczas, jest bardzo rzadko uprawiana, nawet w ogrodach botanicznych, pomimo dobrej odporności tych roślin na mróz.
W Rogowie wytrzymały prawie bez uszkodzeń mrozy dochodzące do -31,3'C, ale nadal gatunki te, mimo dużych walorów dekoracyjnych są niespotykane w ogrodach. Tymczasem mogą być cennymi roślinami w parkach, na terenach zieleni oraz w ogrodach przydomowych.
Ośnieża górska to nieduże drzewo, czasami wielopniowe, o wysokości do 5 metrów. Pnie bardzo oryginalne, z podłużnie bruzdowaną korowiną, która na starszych drzewach łuszczy się tarczkowato, korona jest nieregularna, rozłożysta, nisko ugałęziona.
Pachnące, dzwonkowate, zwieszające się kwiaty, zebrane po 2-5 w pęczkach, mają do 3 cm długości, są koloru jasnoróżowego, zakwitają jednocześnie wczesną wiosną (IV-V) tuż przed rozwojem liści, a po przekwitnieniu - wszystkie naraz opadają. Pod dużymi drzewami ścielą się gęsto na ziemi jak śnieg - i stąd też nazwa ośnieża. To drzewo warto zobaczyć wiosną gdy kwitnie. Nie dość, że konwaliowe kwiaty są niezwykle okazałe - to można jeszcze odnaleźć zeszłoroczne owoce.
Obficie kwitną nawet młode egzemplarze.
Eliptyczne, drobno piłkowane liście długości do 10 cm są umieszczone skrętolegle na gałązkach. Owocem jest twardy, zdrewniały, podłużny pestkowiec opatrzony 4 skrzydełkami, po wyschnięciu brązowy, utrzymujący się na gałązkach prawie do końca zimy.
Warunki uprawy:
- ośnieże wymagają gleb żyznych, próchnicznych, świeżych, lekko kwaśnych,
- nasłonecznionych miejsc,
-cieszą się dużą odpornością na szkodniki i choroby,
- po posadzeniu należy uważać, aby nie przenawozić - źle znoszą nadmiar azotu, w pierwszym roku warto je nieco zasilić jedynie fosforem - stymuluje wzrost korzeni,
- są odporne na mróz, jedynie młode okazy można profilaktycznie okryć na zimę.
W naszej ofercie rośliny ukorzenione w 2-litrowych pojemnikach, mają wysokość ok. 20 cm.