Unikatowy - kompaktowy...
Oczar wiosenny QUASIMODO
Hamamelis vernalis
Bardzo wartościowa, karłowa odmiana oczaru ozdobna z delikatnie pachnących, miedzianożółtych kwiatów drobniejszych niż u gatunku, śliwkowobordowych liści wiosną, a jesienią ciepłych kolorów: pomarańczy i złota.
Ten zwany również orzechem czarnoksięskim krzew ma kulisty pokrój, dorasta tylko do 1 metra wysokości i podobnej szerokości. Sprawdzi się więc w kompozycjach nawet w małych ogrodach.
To niezwykle dekoracyjny krzew rzadko spotykany w naszych ogrodach, a szkoda, bo nie sprawia trudności w uprawie i kwitnie o nietypowej porze roku, bo przy sprzyjającej pogodzie, nawet już zimą - z tego też względu powinien zagościć u nas na dłużej.
Jego urokliwym atutem są kwitnące wśród nagich gałązek pazurkowate, miedzianożółte, a na dodatek pachnące kwiaty, po nich rozwijające się wiosną młode listki w śliwkowym kolorze oraz wybarwiające się w ciepłych odcieniach jesienią liście.
Oczary rozkwitają późną zimą i kwitną sukcesywnie do wiosny.
Kwiaty oczarów wytrzymują mrozy do - 12 stopni C. Przy mroźnej pogodzie płatki zwijają się do środka, a rozwijają ponownie przy dodatniej temperaturze. Czynność ta może być kilkakrotnie powtarzana przez roślinę.
Ozdobne są również owoce, które dojrzewają dopiero jesienią następnego roku, gwałtownie pękając po dojrzeniu i wyrzucając czarne, błyszczące nasiona na odległość nawet kilku metrów.
Idealnym miejscem pod uprawę karłowych oczarów są stanowiska przy ścieżkach, patiach, w ogrodach skalnych czy przy domach. W tych miejscach staną się bowiem prawdziwą, zwracającą uwagę pachnącą ozdobą.
Stosowane są do nasadzeń pojedynczych oraz w grupach, w kompozycji z innymi krzewami o kontrastowym zabarwieniu liści np. bordowym lub czerwonym. Piękne, mieszane zarośla powstają z bordową pęcherznicą, perukowcem, pięknotką, czy krzewuszkami o kolorowych liściach.
Rady ogrodnika:
- preferują stanowisko osłonięte od wiatru, słoneczne lub półcieniste,
- należą do roślin mrozoodpornych, niemniej jednak młode egzemplarze są wrażliwe na wiosenne przymrozki, pamiętajmy więc o zabezpieczeniu ich wczesną wiosną w mroźne dni. Starsze okazy dobrze czują się i radzą sobie w naszym klimacie, z wiekiem zyskując całkowitą mrozoodporność.
- najlepiej rosną na glebie żyznej, przepuszczalnej, wilgotnej i lekko kwaśnej.
- należą do roślin mało wymagających, uprawa nie nastręczy nam problemów.
- cięcie oczarów sprowadza się do usuwania chorych, martwych, czy uszkodzonych pędów,
- przycinanie przyrostów zaraz po kwitnieniu od drugiego roku po posadzeniu, pozwoli nam na uzyskanie bardziej rozgałęzionych, kępiastych roślin.
Oferowane sadzonki mają wysokość/średnicę ok. 30-40 cm, ukorzenione są w 5-litrowych pojemnikach.