Niezwykle miododajny...
Miodownik melisowaty łac. Melittis melissophyllum
To miododajna roślina z rodziny jasnotowatych pochodząca z Europy Środkowej i Wschodniej.
W Polsce jest rośliną chronioną i umieszczoną na czerwonej liście gatunków zagrożonych. Lokalnie zagrożenie może stanowić zmniejszanie się powierzchni naturalnych lasów liściastych oraz gospodarka leśna. Część stanowisk miodownika znajduje się na terenach parków narodowych: białowieskiego, pienińskiego i ojcowskiego.
Uprawiany jako roślina ozdobna, ale używany też w medycynie ludowej.
Właściwości lecznicze miodownika związane są m.in. z obecnością flawonoidów, garbników oraz kwasów organicznych w jej składzie. Roślina ta wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i uspokajające.
Kwiaty miodownika były wykorzystywane w medycynie ludowej do leczenia różnych schorzeń, takich jak bóle głowy, choroby skóry, katar i problemy trawienne.
Roślina może być stosowana w kuchni jako dodatek do sałatek, zup oraz innych potraw. Jej liście mają lekko orzechowy smak, a kwiaty są słodkie i delikatne.
Photo:Bernda Haynolda, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Miodownik melisowaty to bylina dorastająca do wysokości 30 - 70 cm, tworząca zwarte kępy.
Charakteryzuje się aromatycznymi, jajowatymi liśćmi o długości do 10 cm, z ostrym zakończeniem i ząbkowanym brzegiem.
Na uwagę zasługują kwiaty miodownika, które pojawiają się od maja do lipca - są bardzo dekoracyjne: biało-różowe, zebrane w grona o długości do 20 cm i silnie pachnące cytrynowo. Ciekawą cechą kwiatów są plamki na dolnej wardze korony, które ułatwiają zapylanie. Warto zaznaczyć, że jest jednym z nielicznych gatunków roślin, których kwiaty zapylają wyłącznie pszczoły.
W warunkach ogrodowych doskonale sprawdza się jako roślina rabatowa albo do kompozycji bylinowych wśród drzew i krzewów.
Nadaje się na łąki kwietne.
Warto wiedzieć, że... jest jednym z najstarszych gatunków roślin uprawnych, już w starożytnej Grecji i Rzymie wykorzystywano ją jako roślinę leczniczą i miododajną.
W krajach Europy Środkowej jest stosowana do produkcji perfum i kosmetyków.
Photo:Franz Xaver, CC BY-SA 3.0
Rady ogrodnika:
Jest rośliną łatwą w uprawie, choć wymagającą odpowiedniego stanowiska i gleby.
Najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych, na glebach próchnicznych, wilgotnych, o odczynie lekko kwaśnym.
Roślina ta nie lubi suszy, dlatego należy ją regularnie podlewać.
Zimą, zwłaszcza przy dużych mrozach, można ją okryć, by zapobiec przemarzaniu.
Jest mniej podatna na choroby i szkodniki niż inne rośliny ozdobne, dzięki zawartości olejków eterycznych w liściach i kwiatostanach.
W naszej ofercie rośliny ukorzenione w 1-1,5-litrowych pojemnikach.
Rozpowszechnianie uprawy miodownika melisowatego w ogrodach zapobiegłoby całkowitemu wymarciu tego gatunku. Zachęcamy Was do tego szlachetnego dzieła...