Poprawia smak i leczy...
Melisa lekarska - nasiona - 0,3 g
Melissa officinalis
Melisa lekarska jest wieloletnią byliną śródziemnomorską uprawianą od średniowiecza w przyklasztornych ogrodach. Roślina ma krzaczasty pokrój; dorasta do 50-80cm. Liście są jajowate, zabkowate, a przy dotknięciu rozsiewają delikatny, cytrynowy aromat. Melisa zawiera liczne olejki eteryczne i garbniki. Kwitnie od lipca do sierpnia na bladoróżowo.
Świeże liście melisy nadają się na aromatyczną herbatkę. W tym celu należy zbierać wierzchołki pędów z kilkoma parami listków. Można dodać do naparu kilka kwiatów lawendy lub gałązki macierzanki. Na herbatkę nadają się również suszone liście. Napar to stary środek leczniczy o działaniu uspokajającym i rozluźniającym, stosowany też jako dodatek do kąpieli.
Do suszenia liście i pędy melisy zbierać w czerwcu lub w lipcu, jeszcze przed kwitnieniem. Gałązki rozkłada się cienką warstwą na kartonie i suszy w cieniu. Do przyrządzania naparów przechowywać w szczelnie zamykanym słoju.
Świeże liście melisy można także zamrozić. Mrożone zachowują bardziej intensywny aromat niż suszone i dlatego lepiej nadają się na przyprawę. W kuchni mogą być wykorzystane jako dodatek do sałatek lub przybranie do deserów, sałatek owocowych, kruszonów i likierów. Doskonałym pomysłem jest także zamrażanie świeżych listków melisy w kostkach lodu, które stają się wtedy wyśmienitym, aromatycznym dodatkiem do zimnych napojów.
Bylina nadaje się do uprawy w ogrodach rustykalnych, skalnych, żwirowych i ziołowych, także w kompozycjach z innymi bylinami czy roślinami sezonowymi.
Brak ogródka nie jest przeszkodą dla uprawiania melisy. W obszernym naczyniu lub skrzynce balkonowej, także można ją uprawiać i zimować w chłodnym, jasnym pomieszczeniu - wtedy roślina zachowa liście, które umiarkowanie można zbierać także zimą. Natomiast przechowywana w chłodnym i ciemnym miejscu, po uprzednim silnym skróceniu pędów późną jesienią, roślina przejdzie okres spoczynku i po wyniesieniu w marcu do światła i regularnym podlewaniu wypuści nowe pędy. Melisę z uprawy doniczkowej można także przezimować w ogrodzie. W tym przypadku donicę należy wkopać w ziemię i okryć roślinę ściółką z liści.
Rady ogrodnika:
- bylina wieloletnia, bardzo łatwa w uprawie,
- posadzić na stanowisku słonecznym lub pół cienistym,
- preferuje podłoże przepuszczalne, humusowe, umiarkowanie wilgotne; gleby ciężkie przed posadzeniem trzeba rozluźnić piaskiem,
- wiosną zbyt rozrośnięte byliny można nisko przycinać,
- odporne na mróz,
- wysiew nasion całoroczny do gruntu lub donic.
W naszej ofercie 0,3 g nasion melisy lekarskiej.