Lecznicza i ozdobna...
Marzanka wonna in. Przytulia wonna łac. Galium odoratum
W stanie naturalnym występuje w Azji i w Europie. Na terenie Polski można ją spotkać w lasach liściastych, zwłaszcza bukowych, a także w lasach z przewagą grabów i dębów. Znajduje się pod częściową ochroną.
To lecznicza roślina z rodziny marzannowatych o pełzającym kłączu, osiąga około 30 cm wysokości.
Łodygi ma wzniesione, delikatne i rozgałęzione.
Liście dekoracyjne, ciemnozielone, ułożone w okółkach na łodygach.
Kwitnie od kwietnia do czerwca. Drobne, białe kwiaty pachnące kumaryną zebrane są w szczytowe, gęste podbaldachy.
Cała roślina pięknie pachnie po potarciu.
W ogrodach najlepiej czuje się pod drzewami i krzewami, gdzie tworzy gęste kobierce, szczególnie atrakcyjne podczas kwitnienia.
To doskonała roślina do zadarniania nawet większych powierzchni na zacienionych stanowiskach.
Nadaje się do bukietów ziołowych.
Jest miododajna.
Photo:Hajotthu, CC BY-SA 3.0
Warto wiedzieć, że... roślina ta poza walorami ozdobnymi, ma niezwykłe wartości lecznicze. Zawiera kumarynę, flawonoidy, glikozydy irydoidowe, fenolokwasy, garbniki i sole mineralne. Ziele marzanki wonnej stosuje się przy leczeniu wielu schorzeń, jak np. pęcherza moczowego, dróg moczowych, hemoroidów, pomaga także przy kamicy i dolegliwościach wątroby. Picie herbatki działa uspokajająco i nasennie, można robić okłady na rany i skaleczenia- zapobiega zakażeniom.
Picie naparów jest korzystne przy nadciśnieniu, nadpobudliwości nerwowej, migrenie, chorobach reumatycznych, łagodzi też zaczerwienienia twarzy przy trądziku różowatym. Kumaryna zawarta w przytulii zapobiega zakrzepicy i zatorom, a wyciągi alkoholowe służą do leczenia krwiaków i obrzęków powstałych w czasie kontuzji.
Kumaryna stosowana jest też jako substancja zapachowa w perfumach.
Suszone ziele służy do zwalczania moli.
Marzanka wonna ma też szerokie zastosowanie w kuchni, surowcem jest świeże ziele i kwiaty. Używana jako przyprawa do ciast, cukierków, napojów pitnych, zup, sosów, herbatek oraz aromatyzowania niektórych gatunków wódek, win, galaretek, budyni, puddingów a nawet tytoniu. Aromatyzujemy nią sałatki, mięsa, dania z drobiu i ryb, masło, białe sery, można dodawać do ciast, kremów, likierów czy soków.
Uwaga! Future Gardens nie bierze odpowiedzialności za jakiekolwiek niekorzystne skutki stosowania roślin. Zawsze zasięgnij porady profesjonalisty przed użyciem rośliny w medycynie.
Photo:Jerzy Opioła, CC BY-SA 4.0
Rady ogrodnika:
Lubi gleby zasobne, próchniczne i zacienione oraz wilgotne stanowiska.
Jest mrozoodporna.
W naszej ofercie rośliny ukorzenione w 0,5-litrowych pojemnikach.
Opracowanie: MB