Jak mech...
MACIERZANKA WCZESNA 'PYGMAEUS' łac. Thymus praecox
Rośnie dziko tylko w Europie. W Polsce rzadka. Występuje tylko w Ojcowskim Parku Narodowym w Dolinie Prądnika i Dolinie Saspowskiej.
Kategoria zagrożenia w Polsce według Czerwonej listy roślin i grzybów Polski 2016: CR (krytycznie zagrożony). Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Wyjątkowa odmiana macierzanki o bardzo zwartym pokroju do złudzenia przypominająca mech. Tworzy idealnie płaskie połacie silnie przylegających do siebie, drobniutkich listków i pędów, które w maju i czerwcu pokrywają się obfitym, fioletowym kwieciem; gdyby nie te kwiatki, można byłoby pomylić ją z mchem.
Nadaje się praktycznie na każde miejsce, dodaje naturalności i specyficznego, górskiego klimatu.
To świetna roślina do ogrodów japońskich i naturalistycznych.
To zimozielona, wieloletnia, płożąca się bylinka dorastająca tylko do około 5 cm wysokości i 50cm szerokości tworząca darń. Pędy ma płożące się, pokryte pachnącymi, jaskrawozielonymi listkami.
Bardzo dekoracyjne, fioletowe kwiatki ukazują się wiosną i latem, zwabiając swoim miodowym zapachem pszczoły i motyle.
Wspaniała roślina do zadarniania suchych i jałowych stanowisk!
W środowisku naturalnym można ją spotkać w suchych i nasłonecznionych częściach lasów, na miedzach, pagórkach, w szczelinach między skałami i na półkach skalnych.
Niezwykle cenna, urokliwa krzewinka stosowana do zadarniania nawet dużych powierzchni w miejscach piaszczystych i suchych, gdzie inne rośliny nie poradzą sobie. Niezawodna w ogrodach wiejskich i leśnych, gdzie wspaniale prezentuje się jako podszyt pod krzewami czy bylinami, aromatyczna dekoracja pagórków i naturalnych wypełnień ścieżek między płytami kamiennymi.
Sadzona bywa w ogródkach ziołowych, w ogrodach skalnych, a także wśród rozchodników na dachach i rabatach.
Oprócz walorów ozdobnych ma bardzo cenne wartości lecznicze, dzięki czemu chętnie wykorzystywana jest w kuracjach na różne choroby.
Macierzankę przyjmuje się pod postacią odwarów, syropów i kropli. Wyciągi z macierzanki są dobrym lekiem wykrztuśnym stosowanym na kaszel, koklusz, oraz cennym zielem dla palaczy tytoniu i chorych na przewlekłe nieżyty oskrzeli.
Także poprawia trawienie, likwiduje wzdęcia i hamuje rozwój drobnoustrojów jelitowych. Poza tym, macierzanka ma działanie dezynfekujące, dlatego świetnie nadaje się do płukania ust i gardła. Nadaje się także do przemywania skóry trądzikowej, gdyż łagodzi stany zapalne. Okłady stosuje się w leczeniu oparzeń, drobnych skaleczeń, a także w przypadkach użądleń przez owady.
Ziele macierzanki należy zbierać w czasie kwitnienia, ścinając młode, niezdrewniałe pędy. Suszyć w cieniu rozkładając cienką warstwą.
Przechowywać w szczelnie zamkniętych pudełkach.
Ciekawostka: W dawnych czasach macierzanka symbolizowała odwagę, siłę, szczęście i powodzenie.
Rady ogrodnika:
- ziele bardzo łatwe w uprawie,
- nie ma żadnych wymagań co do gleby, uwielbia nawet bardzo ubogą, piaszczystą i suchą,
- lubi stanowiska słoneczne i półcieniste,
- znosi wydeptywanie,
- gatunek całkowicie mrozoodporny,
- roślina miododajna.
W naszej ofercie rośliny ukorzenione w pojemnikach 2-litrowych (o średnicy 17 cm)
Poniżej przykładowe sadzonki 28 marca.