Lotos nadmorski...
Komonica skrzydlatostrąkowa Komonicznik skrzydlatostrąkowy łac. Lotus maritimus zw. zęby smoka
Roślina umieszczona na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski w grupie gatunków narażonych na wymarcie (kategoria zagrożenia: V).
To gatunek rośliny z rodziny bobowatych.
Ma wiele nazw (podane w nagłówku). W starszych ujęciach systematycznych i wielu polskich źródłach gatunek zaliczany jest do rodzaju komonicznik Tetragonolobus jako komonicznik skrzydlatostrąkowy Tetragonolobus maritimus. W nowszych pracach gatunek razem z całym rodzajem Tetragonolobus włączany jest do rodzaju komonica Lotus.
Występuje w Europie, zachodniej Azji i północnej Afryce.
W Polsce jest gatunkiem rzadkim i podlega ochronie. Rośnie na solniskach w środkowej części kraju i w Niecce Nidziańskiej. Część stanowisk jest chroniona w świętokrzyskich rezerwatach przyrody (Krzyżanowice, Skorocice, Winiary Zagojskie) oraz na obszarach Natura 2000. Występuje tam na różnego rodzaju siedliskach łąkowych.
Kwiatki motylkowate, żółte, 2,5–3 cm długości, rurka kielicha dzwonkowata, łódeczka z długim, ostrym dzióbkiem. Kwitnie od maja do lipca.
Listki szarozielone, odwrotnie jajowate.
Owocem jest czarny strąk o czterech oskrzydlonych kantach.
Dorasta do 40 cm długości.
Pasuje do ogrodów naturalnych, leśnych i rustykalnych. Dobrze komponuje się z niskimi trawami i turzycami.
Ze względu na płożący, przewieszający się pokrój, może być z powodzeniem uprawiany w pojemnikach, jako soliter lub w kompozycji z roślinami sezonowymi, czy zimozielonymi.
Warto wiedzieć, że... kwiaty, liście i łodygi używane są do produkcji kosmetyków.
Rady ogrodnika:
Roślina preferuje tereny otwarte i dobrze nasłonecznione.
Rośnie na glebie żyznej, zasobnej w azot i wilgotnej, okresowo znosi nawet zalewanie.
W naszej ofercie rośliny ukorzenione w 2-litrowych pojemnikach.
Rozpowszechnienie uprawy w ogrodach, zapobiegłoby całkowitemu wymarciu tego gatunku. Zachęcamy Was do tego szlachetnego dzieła...
Poniżej przykładowa sadzonka w maju.