Orientalny akcent w ogrodzie...
Klon palmowy SANGO KAKU
Acer palmatum
Ten nowy krzew lub małe drzewko jest najbardziej poszukiwanym klonem japońskim, który oferuje niespotykaną grę kolorów przez cały rok. Jego urodzie nie sposób się oprzeć.
Ma oryginalny i rzadko spotykany u klonów kolor pędów - jaskrawoczerwony, niemal fluorescencyjny!
Oprócz tego zachwyca drobno powcinanymi liśćmi, rosnącymi na płaskich, często łukowato zwieszonych pędach i malowniczym pokrojem.
W ogrodzie osiąga około 3 m wysokości; ma nisko osadzoną, gęstą, parasolowatą koronę.
Odmiana wiosną wydaje żółtawe lub pomarańczowe liście, których brzegi są w odcieniach różu, dzięki czemu silnie kontrastują z jaskrawymi pędami i drzewko wyróżnia się między innymi krzewami posadzonymi obok lub w jego tle.
Jesienią przybiera intensywne, pomarańczowo-złote tony.
Ponadto wyróżnia się pięknie wybarwionymi gałązkami, które są pomarańczowe przez całe lato, a koralowo-czerwone w zimie tworząc niezwykły kontrast kolorystyczny na tle śniegu.
Jest idealnym drzewkiem do małego ogrodu, nie może go również zabraknąć w ogrodzie japońskim czy leśnym. Ze względu na malowniczy pokrój, może być sadzony pojedynczo, pośrodku trawnika, nad brzegiem stawu, przed wejściem do domu, w ogródku skalnym, żwirowym lub w pojemniku na tarasie. Wyjątkowo atrakcyjnie prezentuje się także w półcieniu na skraju grupy drzew i krzewów. W takich zacisznych miejscach klony palmowe rozrastają się szeroko, tworząc wspaniały, przyciągający wzrok akcent kolorystyczny.
Nadają się do uprawy w donicach jako malownicze bonsai.
Ich kolorowe liście szczególnie efektownie wyglądają na tle krzewów iglastych, jak jałowiec, choina albo cis. Nadają się do kompozycji z azaliami i rododendronami w podszyciu.
Rady ogrodnika:
- rośliny łatwe w uprawie,
- lubią miejsca słoneczne i półcieniste, osłonięte od wiatrów,
- gleby, przepuszczalne, kwaśne, wilgotne (nadmierna susza powoduje brązowienie liści),
- wiosną nawozić starsze krzewy garścią nawozu pełnoskładnikowego lub 5 cm warstwą kompostu, który należy wymieszać z ziemią; począwszy od sierpnia, drzew nie nawozić, gdyż pędy nie zdrewnieją odpowiednio przed zimą i wtedy mogą być narażone na przemarzanie,
- podłoże w zasięgu systemu korzeniowego wyściółkować korą, co zapobiegnie rozwojowi chwastów i nadmiernemu odparowywaniu wody,
- starsze krzewy są dostatecznie mrozoodporne, ale młode należy okrywać przed zimą gałęziami świerkowymi lub włókniną, a w obrębie korzeni usypać kopczyk z kory,
- wiosną można wykonywać cięcie korekcyjne.
W naszej ofercie klony o wysokości 50-60 cm ukorzenione w 3-litrowych pojemnikach.
Poniżej przykładowa sadzonka w maju.