Na szczęście...
Kłokoczka południowa łac. Staphylea pinnata
Duży krzew występujący naturalnie w południowo-wschodniej Polsce, ceniony za oryginalne owoce i cenny pożytek dla pszczół.
To efektowny krzew charakteryzujący się obfitym kwitnieniem, czemu towarzyszy roznoszący się w dużym promieniu słodki zapach.
Kwitnie wiosną, kwiatostany składają się z licznych, białych kwiatków skupionych w gronach.
Rośnie szybko tworząc pokrój kopulastego krzewu osiągającego około 3 metrów wysokości.
Latem po przekwitnieniu wytwarza duże torebki nasienne, które 'klekoczą' na wietrze, pokrywają licznie pędy - obok wonnych kwiatów jest to drugi, najważniejszy element ozdobny tego krzewu.
Liście w sezonie ciemnozielone, jesienią wybarwiają się w żółto-czerwonych tonacjach.
Ozdobna jest również kora - gładka z białymi, pionowymi prążkami.
Dobrze prezentuje się na obrzeżach większych klombów lub zadrzewień, choć można sadzić także pojedynczo jako soliter w małych ogrodach.
Warto wiedzieć: Nasiona tej rośliny wykorzystywało się do wyrobu różańców.
W niektórych okolicach, np na Śląsku był uważany za krzew przynoszący szczęście i sadzony przed domami.
Krzew miododajny.
W Polsce w stanie naturalnym - pod ochroną.
Warunki uprawy:
Sadzić w miejscach półcienistych lub słonecznych.
Nie ma szczególnych wymagań co do gleby, ale na lekko wilgotnych i żyźniejszych będzie rósł jednak najlepiej.
Może być uprawiany w miejscach skalistych.
Nie wymaga regularnego cięcia, oprócz wycinania wiosną martwych pędów i sporadycznego wycinania po przekwitnięciu zbyt długich pędów.
Wytrzymały na susze i dość wytrzymały na mróz - dla pewności zalecamy okrywać młode sadzonki.
W naszej ofercie roślinki o wysokości 30-40 cm ukorzenione w 2-litrowych pojemnikach.