Zimozielone - lecznicze i ozdobne ziele...
HYZOP LEKARSKI - niebieski
Hyssopus officinalis
To wieloletnia, zimozielona krzewinka dorastająca do 50 cm, o sztywnym, wzniesionym pokroju, drewniejącym u nasady.
Liście ma wąskie lancetowate, ciemnozielone.
Kwiaty w kłosach - fioletowoniebieskie, kwitnie latem.
Współcześnie znajduje zastosowanie przede wszystkim w kuchni oraz jako roślina ozdobna do kompozycji bylinowych, w ogródkach skalnych, żwirowych i zielnych ze względu na ładny, zwarty pokrój wyglądem przypominający lawendę.
Hyzop jest nie tylko bardzo efektowną, wieloletnią rośliną ozdobną, ale również posadzony w ogrodzie działa odstraszająco na motyle bielinka, ponieważ zawiera wonne substancje zwane repelentami, które odstraszają owady i roztocze.
Posadzony zaś przy winorośli - wpływa korzystnie na jej rozwój i owocowanie.
Roślina miododajna.
Stosowany jest jako przyprawa do zup, sosów i pieczeni wieprzowych oraz wołowych. Nadaje potrawom wyrazistości i ostrego smaku. Ponadto jest on dobrym dodatkiem do likierów oraz wódek smakowych, nadaje im niepowtarzalnego posmaku.
Znajduje również zastosowanie w lecznictwie. Łagodzi napięcia nerwowe, reumatyzm, artretyzm, przeziębienia, grypę, anginę, kaszel, astmę, infekcje wirusowe, zaburzenia ciśnienia krwi, problemy krążenia, zaburzenia gastryczne, kamicę nerkową. Ma właściwości pomagające zwalczać nadmierną potliwość, bóle brzucha, stany zapalne jamy ustnej, migdałków oraz gardła. Ponadto wchodzi w skład wielu mieszanek ziołowych. Ma słodkawo-kamforowy zapach oraz korzenny smak.
Ziele to ścina się dopiero od drugiego roku uprawy, na wysokości 8-9 cm, zaraz na początku kwitnienia. Należy to robić po południu, po obeschnięciu rośliny z porannej rosy. Do celów kulinarnych można ścinać gałązki na bieżąco, wedle zapotrzebowania. Ścięte gałązki suszy się w warunkach naturalnych, w przewiewnym miejscu, rozłożone na papierze lub na sitach. Ususzone ziele hyzopu należy przechowywać w szczelnych pojemnikach, najlepiej szklanych, by nie traciło cennego aromatu.
Ciekawostka: Roślina zyskała uznanie człowieka jeszcze w starożytności, ciesząc się wówczas wielką sławą. Stanowiła wtedy nie tylko doskonałą przyprawę kulinarną i lekarstwo, ale była też wykorzystywana w sprawowaniu obrzędów kultowych wśród ludów Azji Mniejszej. Według Biblii miała działanie oczyszczające, zarówno z nieczystości materialnej, jak i duchowej.
Warunki uprawy: wymaga stanowisk o wystawie południowej, gleb piaszczysto - gliniastych, wapiennych, sadzić w rozstawie 30x30 cm.
Jest mrozoodporny, w chłodniejszych rejonach wystarczy rośliny okryć gałązkami świerkowymi.
Po kwitnieniu należy ściąć przekwitłe kwiatostany w celu zachowania zwartego, gęstego pokroju krzewinki i ponownego kwitnienia.
W naszej ofercie sadzonki ukorzenione w pojemnikach o średnicy 15 cm.