Ketmia - róża bez kolców...
Hibiscus syriacus 'Purpureus Variegatus'
Ketmia syryjska
Pierwsza z nielicznych odmian o liściach biało obrzeżonych. Charakteryzuje się nieco mniejszym wzrostem niż gatunek, a ponadto rzadko otwiera kwiaty. Zazwyczaj pozostają one dość długo w pąkach i albo częściowo rozkwitają, albo opadają nie otwierając się. Mimo to, krzew jest bardzo dekoracyjny i warto go mieć w ogrodzie.
Efektowny, wyprostowany, wolno rosnący krzew lub małe drzewko osiągający do 1,5 m wysokości.
Liście bardzo dekoracyjne, biało-zielone, późno pojawiają się wiosną. Niezwykłą ozdobą krzewu są okazałe kwiaty, wyrastające pojedynczo w kątach liści. Pojawiają się wyłącznie na jednorocznych pędach nieprzerwanie od czerwca do jesieni, kiedy większość krzewów już zakończyła swoje kwitnienie. Ich ciemnopurpurowy kolor daje niesamowity kontrast kolorystyczny na tle biało upstrzonych liści.
Ketmia prezentuje się atrakcyjnie w grupie na tle trawnika, w towarzystwie kwitnących w tym samym czasie budlei, hortensji i wrzosów. Niezwykle dekoracyjny jest też żywopłot z kilku odmian o różnokolorowych kwiatach.
Uprawa:
Bardzo atrakcyjnie roślina prezentuje się prowadzona w formie małego drzewka dzięki umiejętnemu cięciu. Pierwszego cięcia dokonujemy, gdy roślina ma 50- 60 cm wysokości. Wówczas skracamy czubek i przywiązujemy do palika główny pęd. Boczne gałązki wycinamy, pozostawiając tylko kilka na szczycie. Co kilka miesięcy powtarzamy cięcie bocznych pędów. Uwaga; gdy zawiążą się pąki kwiatowe, unikamy przycinania, pozwalając roślinie zakwitnąć.
Krzewy można uprawiać również w pojemnikach, są wtedy niezwykłą, egzotyczną ozdobą tarasów czy balkonów.
Roślinę w pojemniku trzeba regularnie podlewać, żeby nie dopuścić do przeschnięcia bryły korzeniowej, gdyż może to opóźnić kwitnienie lub spowodować opadanie pąków kwiatowych. Po 2-3 tygodniach od posadzenia rozpoczynamy zasilanie nawozami mineralnymi. Ketmie uprawiane w donicach wymagają zabezpieczenia na zimę.
Ketmia syryjska nie ma specjalnych wymagań glebowych. Lubi wilgotne podłoże o odczynie lekko kwaśnym, nie toleruje jednak stanowisk podmokłych (chyba, że zastosujemy drenaż). Jeżeli gleba jest bardzo piaszczysta i sucha, przed posadzeniem ketmii trzeba koniecznie zmieszać ją z torfem, ziemią liściową lub dobrze rozłożonym kompostem.
Dla ketmii syryjskiej najlepsze są miejsca słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. Regularnie podlewana i nawożona ketmia syryjska bardzo obficie kwitnie.
Ważnym zabiegiem jest coroczne wiosenne przycinanie zdrewniałych gałązek. Zabieg ten prowokuje roślinę do wypuszczania młodych pędów, na których tworzą się pąki kwiatowe, a korona staje się bardziej gęsta. Przy okazji usuwamy również pędy przemarznięte. Nieprzycinana ketmia ma bardziej naturalny pokrój, ale słabiej kwitnie.
Młode (2-3-letnie) rośliny są bardziej wrażliwe na mróz niż starsze. Jesienią warto je okryć suchymi liśćmi, gałązkami drzew iglastych lub agrowłókniną.
W naszej ofercie rośliny ukorzenione w 5-litrowych pojemnikach o wysokości ok. 30-50 cm.