Nowy o pełnych kwiatach...
HIBISCUS syriacus FRENCH CABARET® RED 'Mindour1'
Nowa licencjonowana odmiana o pełnych, okazałych, malinowo-czerwonych kwiatach.
To efektowny, wyprostowany, wolno rosnący krzew lub małe drzewko osiągające do 1,5 m wysokości.
Liście bardzo dekoracyjne - późno pojawiają się wiosną, bo najczęściej dopiero w maju.
Niezwykłą ozdobą krzewu są okazałe kwiaty, wyrastające pojedyńczo w kątach liści o średnicy około 10 cm.
Pojawiają się wyłącznie na jednorocznych pędach nieprzerwanie od lipca do jesieni, kiedy większość krzewów już zakończyła swoje kwitnienie.
Ketmia prezentuje się atrakcyjnie w grupie na tle trawnika, w towarzystwie kwitnących w tym samym czasie budleji, hortensji i wrzosów. Niezwykle dekoracyjny jest też żywopłot z kilku odmian o różnokolorowych kwiatach.
Uprawa:
Bardzo atrakcyjnie roślina prezentuje się prowadzona w formie małego drzewka dzięki umiejętnemu cięciu. Pierwszego cięcia dokonujemy, gdy roślina ma 50- 60 cm wysokości. Wówczas skracamy czubek i przywiązujemy do palika główny pęd. Boczne gałązki wycinamy, pozostawiając tylko kilka na szczycie. Co kilka miesięcy powtarzamy cięcie bocznych pędów. Uwaga; gdy zawiążą się pąki kwiatowe, unikamy przycinania, pozwalając roślinie zakwitnąć.
Krzewy można uprawiać również w pojemnikach, są wtedy niezwykłą, egzotyczną ozdobą tarasów czy balkonów.
Roślinę w pojemniku trzeba regularnie podlewać, żeby nie dopuścić do przeschnięcia bryły korzeniowej, gdyż może to opóźnić kwitnienie lub spowodować opadanie pąków kwiatowych. Po 2-3 tygodniach od posadzenia rozpoczynamy zasilanie nawozami mineralnymi. Ketmie uprawiane w donicach wymagają zabezpieczenia na zimę.
Ketmia syryjska nie ma specjalnych wymagań glebowych. Lubi wilgotne podłoże o odczynie lekko kwaśnym, nie toleruje jednak stanowisk podmokłych (chyba, że zastosujemy drenaż). Jeżeli gleba jest bardzo piaszczysta i sucha, przed posadzeniem ketmii trzeba koniecznie zmieszać ją z torfem, ziemią liściową lub dobrze rozłożonym kompostem.
Dla ketmii syryjskiej najlepsze są miejsca słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. Regularnie podlewana i nawożona ketmia syryjska bardzo obficie kwitnie.
Ważnym zabiegiem jest coroczne wiosenne przycinanie zdrewniałych gałązek. Zabieg ten prowokuje roślinę do wypuszczania młodych pędów, na których tworzą się pąki kwiatowe, a korona staje się bardziej gęsta. Przy okazji usuwamy również pędy przemarznięte. Nieprzycinana ketmia ma bardziej naturalny pokrój, ale słabiej kwitnie.
Młode (2-3-letnie) rośliny są bardziej wrażliwe na mróz niż starsze. Jesienią warto je okryć suchymi liśćmi, gałązkami drzew iglastych lub agrowłókniną.
Uwagi: Późno rozpoczynają wegetację!
W naszej ofercie rośliny o wysokości około 80 cm ukorzenione w 4-litrowych pojemnikach.