Ciekawostka dendrologiczna z Himalajów...
Dyskretny urok w połączeniu z botaniczną fascynacją...
Helwingia aff. himalaica
Niespotykany, intrygujący krzew występujący przeważnie w arboretach lub u kolekcjonerów, który warto mieć w swoim ogrodzie.
To, co czyni go tak wyjątkowym - to małe, białe kwiatki, które stoją na krótkich łodyżkach jak miniaturowe bukieciki pośrodku liści. Są one później zastępowane przez czerwone lub czarne jagody, które wyglądają imponująco w nietypowym miejscu...
Photo:peganum from Small Dole, England / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)
Krzew ma wzniesiony pokrój, dorasta do 1-1,5 m wysokości i podobnej szerokości.
Liście sezonowe, eliptyczne, jadalne, soczyście zielone; młode listki, pędy i ogonki liściowe - purpurowe.
Kwiaty pojawiają się w czerwcu lub lipcu, są małe, zielonkawobiałe, wyrastają w pęczkach na nerwie głównym, na górnej stronie blaszki liściowej (!).
Błyszczące, czarne owoce pestkowce podobne do jagód, pojawiają się w niezwykłym miejscu - na liściu. Rośliny są dwupienne (roślina żeńska ma węższe liście niż roślina męska).
Polecane do sadzenia pojedynczo jako ciekawostka botaniczna.
Nadają się do ogrodów leśnych i naturalnych w mieszanych zaroślach na ich obrzeżach lub pod drzewami.
Roślina trudna do zdobycia - cenny okaz dla kolekcjonerów!
Poniżej owoce na H.japonica.
:
Warto wiedzieć, że... Helwingia jest taksonem azjatyckim, dawniej zaliczanym do rodziny Cornaceae, ale dzięki swoim unikalnym cechom, pod koniec XIX wieku powstała właśnie dla nich nowa rodzina – Helwingiaceae. Rośliny tworzą krzewy od liściastych do wiecznie zielonych, których główną atrakcją są drobne kwiatki na nerwach głównych liści.
Helwingia nie jest powszechnie znana w Europie czy Ameryce, uprawiana jest głównie w specjalistycznych szkółkach dla kolekcjonerów roślin i ogrodach botanicznych jako rzadka roślina. Bycie rzadkim i bardzo zmiennym przynosi oczekiwany skutek – błędy w nazewnictwie. Aby tego uniknąć, opieramy się na dość obszernym badaniu opracowanym przez japońskich botaników Hiroshi Hara i Sachiko Kurowasa, opublikowanym w „The Flora of Eastern Himalaya” przez Uniwersytet Tokijski w 1975 r.
Tak więc Helwingia jest jedynym rodzajem z rodziny dzwonkowatych Helwingiaceae. Obejmuje cztery gatunki występujące we wschodniej Azji, od Himalajów po Japonię: Helwingia chinensis, H. japonica, H. himalaica i H. omeiensis.
Rady ogrodnika:
- lubi stanowiska słoneczne i pół cieniste,
- toleruje zwykłą ziemię ogrodową,
- gatunek wystarczająco odporny na mróz (-23'C), młode rośliny na pierwszą zimę można profilaktycznie okryć
W naszej ofercie roślinki o wysokości 10-20 cm ukorzenione w pojemnikach 2-litrowych.