Niezwykle egzotyczny...
Dasylirion serratifolium zw. Trawa drzewiasta
Dasylirion longissimum, znany również jako meksykańska łyżka pustynna, czy trawa drzewiasta - to prawdziwy klejnot wśród roślin egzotycznych. Ta niezwykle efektowna roślina pochodząca z północno-wschodnich regionów Meksyku i południowych rejonów Ameryki Północnej, jest symbolem surowego piękna pustynnych krajobrazów.
W naturze rośnie na suchych i skalistych zboczach gór na wysokości 1800-2350 m n.p.m.
To zimozielona roślina z rodziny szparagowatych (Asparagaceae), rośnie powoli, osiąga wysokość do 1,5–2 metrów. Jej cechą charakterystyczną są niezwykle długie liście, bo od 60 do 100 cm długości, wąskie, wyraźnie ząbkowane i uzbrojone w elastyczne kolce. Rozchodzą się promieniście, tworząc kulistą, symetryczną koronę. Każdy liść zakończony jest delikatną szczecinką, co nadaje roślinie lekkości i ruchu przy najmniejszym podmuchu wiatru.
Po przycinaniu najniżej położonych liści, tworzy się pień.
Jest rośliną długowieczną, w odpowiednich warunkach może zdobić ogród przez wiele dziesięcioleci.
Jej strukturalna sylwetka sprawia, że jest ulubienicą projektantów ogrodów.
Doskonale komponuje się z nowoczesną architekturą, minimalizmem i aranżacjami w stylu pustynnym i preriowym.
Jeśli marzysz o egzotyce w swoim ogrodzie, która przyciągnie wzrok i wymaga minimalnej opieki, to Dasylirion serratifolium to strzał w dziesiątkę. Ta majestatyczna roślina będzie wspaniałym punktem centralnym każdej aranżacji, dodając przestrzeni odrobiny pustynnego uroku i ponadczasowej elegancji. Poczujesz klimat dalekich pustyń bez wychodzenia z domu - to roślina dla koneserów!
Warto wiedzieć, że... w języku lokalnym nazywana jest sotol, a jej pień był wykorzystywany przez rdzenne ludy do produkcji lokalnego alkoholu. Liście są tak elastyczne i wytrzymałe, że w Meksyku wykorzystywano je do plecenia koszy i lin.
Photo: Frank Vincentz, CC BY-SA 3.0
Rady ogrodnika:
Roślina najlepiej czuje się w klimacie suchym i gorącym.
Uwielbia stanowiska słoneczne i dobrze przepuszczalne gleby, co czyni ją idealnym wyborem do skalniaków, ogrodów pustynnych czy pojemników na tarasach.
Jest wyjątkowo odporna na suszę; jej zdolność do magazynowania wody w rdzeniu, czyni ją mistrzynią przetrwania nawet w ekstremalnych warunkach.
Preferuje glebę lekką, piaszczystą, o odczynie obojętnym.
Podlewaj skąpo - w sezonie letnim co kilka tygodni, a zimą praktycznie wcale.
Nawożenie minimalne, wystarczy raz w sezonie delikatnym nawozem do kaktusów lub sukulentów.
Po przycinaniu najniżej położonych liści, tworzy się pień.
To roślina zaskakująco odporna na chłód, choć wymaga odpowiednich warunków zimowania. W klimacie umiarkowanym toleruje krótkotrwałe spadki temperatury do około -15'C, ale w przypadku dłuższych mrozów, zalecam przeniesienie jej do jasnego pomieszczenia o temperaturze powyżej 5'C. Najlepiej przechowywać ją w jasnych, chłodnych oranżeriach lub na oszklonych werandach. Jeśli jest posadzona w gruncie, warto zabezpieczyć roślinę włókniną lub słomą.
Photo: Frank Vincentz, CC BY-SA 3.0
W naszej ofercie rośliny o wysokości około 70 cm (nie mierząc doniczki) ukorzenione w 6-litrowych pojemnikach.
Poniżej przykładowe sadzonki 17 kwietnia.
Opracowanie: MB