Jagody życia...
Cytryniec chiński
Schisandra chinensis
Cytryniec Chiński jest ciekawym, wieloletnim pnączem o właściwościach leczniczych.
Występuje również pod nazwami: Wu Wei Zi, O Mi Cha, Shizandra, Magnolia wine.Jest to roślina odporna na mrozy, wytrzymująca do ponad -30 stopni, osiągająca wysokość do około 12 metrów (1m rocznie), występująca w wielu regionach Chin, Korei, Japonii i Rosji.
Łodygi Cytryńca o średnicy 1-2 cm, wijące się i giętkie wspinając się obrastają drzewa i krzewy lub ścielą się na podłożu. Ciemnozielone liście z czerwonymi ogonkami o kształcie eliptycznym wyrastają z brązowych pędów dając atrakcyjny wygląd tej roślinie. Jesienią liście wybarwiają się na żółto.
Cytryniec należy do roślin rozdzielnopłciowych, to znaczy, że na tej samej roślinie występują jednocześnie kwiaty żeńskie i męskie.
Kwiaty są drobne, koloru białego,czasem o odcieniu różowym lub kremowym, pojawiają się na przełomie maja i czerwca. Cytryniec owocuje od połowy sierpnia do połowy września, pokrywając się gronami jaskrawo czerwonych, bardzo efektownych jagód o średnicy ok. 6 - 8 mm, zazwyczaj zawierającymi 10 - 40 owoców.
Cytryniec chiński, a zwłaszcza jego jagody, należą do grupy ziół mających szczególnie znaczenie w tradycyjnej medycynie Chińskiej, stosowane od czasów najwcześniejszych dynastii, były niezwykle cenione dzięki zdolności do przedłużenia zdrowego i młodego wyglądu.
Chińczycy powiadają, że w ciągu 100 dni stosowania Wu Wei Zi - krew zostaje oczyszczona, powraca młodzieńczy wygląd i ostrość wzroku, a wszystko to dzięki specyficznemu wpływowi substancji tonizującej i wzmacniającej, która zawarta jest w owocach, liściach i korze - czyli schizandry - wspomagającej detoksyfikację i regenerację wątroby.
Warto wiedzieć, że... cytryniec wchodzi w interakcję z paracetamolem, potęgując jego działanie oraz wzmaga efekt leków przeciwcukrzycowych i środków znieczulających.
Regularne picie herbaty z cytryńca ma wywierać bardzo pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, poprawiając dobre samopoczucie, wzrost energii oraz ostrość myślenia.
Przepis na leczniczą herbatkę:
Herbata z suszonych jagód posiada wspaniały, aromatyczny smak, można ją parzyć w termosie;
4 - 5 łyżeczek jagód zalać ( na ok. 15 min) dwoma szklankami wrzątku lub przygotować wywar wg. starej Chińskiej metody, czyli 2 do 4 łyżek stołowych jagód zalać wodą ( 2 szklanki) i doprowadzić do wrzenia, kontynuować gotowanie na zmniejszonym ogniu do 12 minut. Jagody można parzyć kilkakrotnie, dopóki nie stracą koloru i smaku.
Rady ogrodnika:
- łatwy w uprawie,
- wymaga gleb świeżych, żyznych o odczynie kwaśnym,
- lubi stanowisko słoneczne i półcieniste,
- jest mrozoodporny do -30 stopni C,
- w ogrodach działkowych można go prowadzić na pergolach, altanach lub na płotach albo stosować jako roślinę okrywową,
- prowadzić należy podobnie jak winorośl, przeprowadzając cięcia i formując roślinę, aby wzmagać jej owocowanie i odpowiedni wzrost.
W naszej ofercie roślinki o wysokości 80-100 cm ukorzenione w pojemnikach 2-litrowych.