Kwiaty jak barwne motyle...
Cyklamen neapolitański łac. Cyklamen bluszczolistny, Cyclamen hederifolium
Ten gatunek kwitnie jesienią i może tworzyć bulwy nawet do 15 cm średnicy. Oryginalne kwiaty w odcieniach różu, ciemniejsze przy podstawie, a niektóre łańcuchy też pachnące pojawiają się od lipca i wykwitają aż do listopada. Osiąga 10-30 cm wysokości, jego dodatkową ozdobą są zimozielone liście z marmurkowatym, srebrnozielonym wzorem i szerokim ząbkowaniem zanikające latem.
To piękna, oryginalna roślina okrywowa na rabaty, do ogrodów skalnych i naturalistycznych oraz do obsadzania pojemników.
W sprzyjających warunkach tworzy gęste, kwitnące dywany o nietypowej porze, bo późną jesienią, kiedy inne byliny zakończyły już kwitnienie, dzięki czemu jest chętnie nasadzana szczególnie w ogrodach leśnych i naturalistycznych.
Dobrym miejscem dla cyklamenów jest cienista rabata pod ścianą, gdzie mogą tworzyć atrakcyjny kobierzec z wzorzystych liści uzupełniony dodatkowo czarującymi kwiatami. Można je wykorzystać jako barwny podszyt ożywiający zimozielone krzewy, np. bukszpan, cis, różaneczniki, ostrokrzewy lub iglaki. Doskonale pasują do paproci, cieniolubnych traw lub drzew i krzewów o srebrnych liściach, jak np. późno zakwitająca barbula klandońska.
Kwiaty nadają się też do bukietów.
Warto wiedzieć: Gatunek zagrożony jest w stanie naturalnym wyginięciem.
Rady ogrodnika:
- roślina łatwe w uprawie,
- preferuje półcieniste i cieniste stanowiska,
- lubi gleby wapienne, przepuszczalne; nie lubi miejsc podmokłych,
- nie wymaga specjalnego nawozenia, ale wiosną po ruszeniu wegetacji należy rozsypać nieco kompostu,
- najlepiej prezentuje się w dużych grupach, gdyż taka uprawa uwydatnia delikatne kwiaty,
- wieloletnia roślina, odporna na wymarzanie.
Wysiew nasion: Nasiona najlepiej wysiewać na zimę, albo wiosną po uprzednim przemrożeniu.
W naszej ofercie rośliny ukorzenione w pojemnikach o średnicy 13 cm.