Leczniczy...
Bez czarny lekarski
Sambucus nigra
Cenna odmiana bzu ze względu na wytrzymałość, łatwość w uprawie, walory ozdobne, a przede wszystkim lecznicze. To typowo jagodowa odmiana uprawiana dla wartościowych owoców.
Krzew rośnie szybko, dorasta do 3-5 m wysokości.
Ozdobny z białych, talerzowatych, silnie pachnących kwiatów pojawiających się we wczesnym okresie letnim i nadzwyczaj ozdobnych liści: dużych, pierzastych, ciemnozielonych.
Owoce rodzi obficie, dojrzewają od końca sierpnia do października i utrzymują się na roślinie w postaci zwisających owocostanów. Są niewielkie, kuliste, dojrzałe - błyszczące granatowoczarne, bardzo soczyste. Zawierają witaminy A, B i C oraz dużo przyswajalnego cukru i potasu. Nadają się świetnie na domowe przetwory: konfitury, dżemy, kisiele, soki, można je także suszyć. Nie nadają się do spożycia na surowo.
Owoce są przysmakiem dla ptaków.
Oprócz walorów dekoracyjnych bez czarny posiada również właściwości lecznicze. Surowcem zielarskim są: kwiaty, owoce, kora i liście.
Krzew nadaje się do sadzenia w ogrodach naturalistycznych, rustykalnych i leśnych w kompozycji z roślinami o odmiennym zabarwieniu listowia, jako tło dla niższych krzewów i wysokich bylin.
Warto wiedzieć: specyficzny zapach rośliny odstrasza szczury, myszy, nornice, a także komary i muchy. W tym celu ucinamy kwitnące pędy, suszymy, po czym wkładamy do nory gryzoni. Z liści możemy także ugotować wywar, który należy odstawić do fermentacji, a następnie wlać go do tunelu.
Gnojówka z tej rośliny zwalcza mszyce, rolnice i bielinka kapustnika. To doskonała propozycja dla upraw ekologicznych.
Rady ogrodnika:
Odmiana mrozoodporna, niewybredna w stosunku do gleby i stanowiska, przetrwa nawet w najuboższych glebach tych piaszczystych, czy gliniastych narażonych na susze.
Można co kilka lat wykonywać cięcie korygujące.
W naszej ofercie rośliny ukorzenione w pojemnikach 2-litrowych.