Botaniczna...
Azalia pontyjska łac. Rhododendron luteum
To oryginalny, botaniczny gatunek azalii pochodzenia tureckiego. W Polsce występuje naturalnie tylko na jednym stanowisku - w Woli Żarczyckiej, objęty jest ochroną ścisłą.
Jego silnie pachnące kwiaty są cytrynowe do jasnożółtych z węższymi działkami. Otwierają się całkowicie na kształt gwiazdy w maju i czerwcu.
Młode pędy gruczołowato owłosione. Liście od 6 do 12 cm długości, jajowate do odwrotnie jajowatych, po obu stronach owłosione, jesienią przebarwiają się na żółto, pomarańczowo lub jaskrawoczerwono.
Krzew rośnie średnio szybko, dorasta do 3 m wysokości i podobnej szerokości.
To jedna z najodporniejszych na mróz azalii, wytrzymuje mrozy do -34'C.
Różaneczniki pontyjskie niezwykle elegancko prezentują się nad wodą oraz w towarzystwie krzewów iglastych. Dobrym zestawieniem dla nich będą również hortensje, które zakwitną latem, gdy rododendrony już zakończą swoje widowiskowe kwitnienie.
Warto posadzić kilka krzewów razem w grupie, zwiększy to urodę roślin i doda słonecznych kolorów w ogrodzie.
Wspaniale prezentują się w ogrodach leśnych, naturalnych i japońskich na słonecznych stanowiskach.
Warto wiedzieć, że... silnie kwitnie tylko w miejscach nasłonecznionych, rosnąc w cieniu kwitnie słabo lub wcale, pędy w takich miejscach pokładają się na powierzchni gruntu i łatwo korzenią.
Nie wolno jeść liści ani kwiatów, są trujące.
Rady ogrodnika:
To jedna z najmniej wymagających azalii pod względem uprawy.
Najlepiej sadzić ją w miejscach słonecznych, na wilgotnych, przepuszczalnych, piaszczysto-gliniastych, ale żyznych glebach o kwaśnym odczynie.
Dołek przeznaczony do sadzenia powinien mieć średnicę 40-50 cm i około 30 cm głębokości.
Powierzchnię wokół krzewu należy po posadzeniu wyściółkować korą drzew iglastych - ograniczy to wzrost chwastów oraz zmniejszy wysychanie podłoża i powoli zakwasi też glebę.
Różaneczniki nawozimy dwa razy do roku, pod koniec kwietnia i w pierwszych dniach lipca jednym z nawozów dla roślin kwaśnolubnych.
Po przekwitnieniu jak najszybciej należy usunąć tworzące się owocostany, aby nie osłabiały nadmiernie rośliny.
Rododendrony nie wymagają cięcia, należy tylko usuwać uschnięte liście i obumarłe pędy, ale w razie konieczności można wykonać cięcie korygujące zaraz po przekwitnięciu, gdy istnieje potrzeba uregulowania kształtu, dotyczy to przeważnie starych okazów.
W razie potrzeby łatwo można przesadzać nawet duże różaneczniki, gdyż mają zwartą, niedużą bryłę korzeniową; pora od września będzie odpowiednia.
Mrozoodporne do -34'C.
W naszej ofercie różaneczniki o wysokości 50-70 cm w pojemnikach 5-litrowych.
Poniżej przykładowa sadzonka 6 maja.