Ozdobna i lecznicza...
Aralia groniasta Aralia racemosa
Ten gatunek zielnej, wieloletniej byliny pochodzącej z Ameryki Północnej, w stanie naturalnym rośnie w wilgotnych lasach, na zalesionych zboczach i wąwozach, oraz zacienionych wilgotnych półkach skalnych i urwiskach w północnej i wschodniej części stanu Missouri.
Jest ceniony nie tylko z uwagi na walory dekoracyjne, ale przede wszystkim na zastosowanie w tradycyjnej medycynie.
Chociaż jest byliną, to z wyglądu do złudzenia przypomina krzew.
To sporych rozmiarów bylina, której liście wznoszą się na pokrytych meszkiem, miękkich, ciemnobordowych lub prawie czarnych łodygach, swobodnie wyrastających z aromatycznych korzeni. Łodygi z rodziny żeńszenia dorastają do 1,2 - 3 m wysokości.
Liście złożone, mogą osiągnąć nawet do 75 cm długości.
Latem na końcach łodyg pojawiają się liczne, wąskie grona zielonych lub białych kwiatów.
Po kwitnieniu zawiązują się kuliste, fioletowe owoce; są atrakcyjne dla ptaków.
To doskonała propozycja do ogrodów naturalistycznych, leśnych, cienistych, dzikich, a nawet śródziemnomorskich, z uwagi na dość egzotyczne i wielkie liście.
Może być sadzona jako soliter lub w małych grupach do wyeksponowania pierzastych liści, dużych baldaszkowatych wiech kwiatowych i skupisk jesiennych owoców.
Z biegiem czasu roślina będzie się powoli rozprzestrzeniać poprzez pełzające kłącza, tworząc zarośla, dlatego postaraj się wybrać dla niej odpowiednio więcej przestrzeni.
Photo by Kristine Paulus, CC BY 2.0
Warto wiedzieć, że... surowcem zielarskim jest korzeń aralii. Zawiera on garbniki, saponiny, flawonoidy, olejki eteryczne i triterpeny. Z korzenia przygotowuje się zazwyczaj odwar, który stosowany jest od wieków w tradycyjnej medycynie Indian Ameryki Północnej. Napój wykorzystywany jest jako środek wspomagający układ krwionośny i serce. Dlatego też potocznie nazywany jest oczyszczaczem krwi. Aralia działa również korzystnie na układ trawienny, wzmacnia układ odpornościowy i wspiera procesy przeciwzapalne. Często jest wykorzystywana jako wsparcie w trakcie infekcji górnych dróg oddechowych. To tylko niektóre z jej zalet, działa też na wiele innych przypadłości; ma szerokie spektrum działania.
Uwaga! Future Gardens nie bierze odpowiedzialności za jakiekolwiek niekorzystne skutki stosowania roślin. Zawsze zasięgnij porady profesjonalisty przed użyciem rośliny w medycynie.
Photo by Udo Schmidt from Deutschland, CC BY-SA 2.0
Rady ogrodnika:
Preferuje zacienione stanowiska i żyzne gleby, ale może być też uprawiana na stanowisku słonecznym, gdy zapewni się odpowiednią wilgotność podłoża.
Toleruje też szeroką gamę gleb, w tym skaliste i gliniaste.
Najlepiej sadzić na miejscach osłoniętych od silnych wiatrów, aby chronić duże, złożone liście przed zniszczeniem.
Jest odporna na warunki atmosferyczne i z powodzeniem można uprawiać ją w naszym klimacie.
W naszej ofercie roślinki ukorzenione w małych, 0,5-litrowych pojemnikach.
Opracowanie: MB