Aktinidia WEIKI - odmiana męska z gatunku Actinidia arguta.
Gatunek najbardziej wartościowy dla polskich sadowników ze względu na dużą mrozoodporność i obfite owocowanie.
Mało kto jednak wie, że istnieją gatunki, o mniejszych, ale często smaczniejszych i nawet bogatszych w wit. C owocach, które bez większych problemów można uprawiać w Polskich warunkach klimatycznych, gdyż bez uszczerbku znoszą temperatury do -30'C. Mało tego, są to rośliny, które w większości przypadków są wolne od chorób i szkodników i mogą być uprawiane metodami ekologicznymi - bez stosowania ochrony chemicznej. Od wielu lat stosowane są one jako atrakcyjne rośliny ozdobne i owocowe.
Należy do nich odmiana męska 'Weiki' - atrakcyjne mrozoodporne pnącze owocowe dorastające do wysokości ok. 4 metrów, ozdobne z zielonych, błyszczących liści oraz pachnących kwiatów.
Owoce są cylindryczne, zielone z czerwonym rumieńcem, można je jeść ze skórką. Dojrzewają od końca września do października, ale można je zbierać jeszcze nie w pełni dojrzałe, gdyż doskonale się przechowują.
Aktinidie jako pnącza, do swojego wzrostu wymagają trwałych i mocnych podpór. W ogrodach można je uprawiać przy pergoli, trejażu, siatce ogrodzeniowej czy altanie.
Rośliny prowadzone przy podporach wymagają systematycznego cięcia w celu uzyskania lepszego owocowania. Na obfitość owocowania wpływa również posadzenie obok siebie dwóch różnych odmian actinidii. Dla tej odmiany najlepsza będzie Actinidia arguta ANANASNAYA (żeńska).
Warto wiedzieć, że... w krajach Dalekiego Wschodu aktinidie od dawna są traktowane jako rośliny lecznicze i wykorzystywane w medycynie ludowej jako środek leczniczy i profilaktyczny np. suszone owoce aktinidii używane są przy leczeniu dolegliwości przewodu pokarmowego oraz jako środek ogólnie wzmacniający.
Świeże owoce także doskonale regulują pracę układu pokarmowego, a napar i sok z owoców jest znanym środkiem odflegmiającym i przeciwbólowym.
Działają korzystnie na system odpornościowy, regulują ciśnienie krwi i pracę serca. Jedzenie owoców zaleca się szczególnie przy przeziębieniach i grypie, zwłaszcza dla dzieci, karmiących kobiet i ludzi starszych.
Przedmiotem sprzedaży jest sadzonka ukorzeniona w pojemniku 2-litrowym.