Zagrożony wyginięciem...
Wrzosiec bagienny łac. Erica tetralix
To gatunek rośliny z rodziny wrzosowatych.
Występuje w Europie i jako gatunek introdukowany w Ameryce Północnej. W Polsce jest rzadki, spotykany jest głównie w północno-zachodniej części kraju, zwłaszcza wzdłuż Bałtyku. Rośnie na wilgotnych wrzosowiskach i torfowiskach, poza tym w zaroślach i lasach bagiennych.
Z powodu niszczenia lub przekształcania siedlisk gatunek ustępuje i klasyfikowany jest jako zagrożony. W Polsce podlega ochronie prawnej.
Photo:Christian Fischer, CC BY-SA 3.0
To zimozielona krzewinka silnie rozgałęziająca się o zmiennym pokroju w zależności od warunków siedliskowych. W miejscach mokrych rośnie w formie płożącej, z pędami często zagrzebanymi w warstwie mchów, gęsto korzeniącymi się (przy czym gęste korzenie przenikają tylko płytką warstwę gleby) i z podnoszącymi się odgałęzieniami. W miejscach suchych tworzy zwarte, półkuliste krzaczki. Ma bardziej wyprostowany pokrój rosnąc w towarzystwie konkurencyjnych gatunków, np. wrzosu.
Osiąga do 0,6 m wysokości.
Blaszka jest ciemnozielona z góry, równowąska, ostro zakończona, o brzegach podwiniętych, niemal całkowicie zasłaniających jaśniejszy spód. Cała blaszka jest srebrzyście owłosiona krótszymi i dłuższymi, gruczołowatymi włoskami.
Jasnoróżowe lub białe kwiaty są duże, jak na europejski gatunek wrzośca i pojawiają się latem i jesienią. Zebrane po 4 do 12 w szczytowym, baldachowatym kwiatostanie.
Pąki kwiatowe są gruczołowato owłosione i lepkie. W czasie kwitnienia kwiaty zwisają, a w czasie owocowania podnoszą się ku górze. Osadzone są na krótkich, owłosionych szypułkach, z trzema listkami podkwiatowymi rozwijającymi się tuż pod kielichem.
Photo:No machine-readable author provided. Aroche assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 2,5, via Wikimedia Commons
Rady ogrodnika:
Gatunek wymaga podłoża przepuszczalnego, bezwapiennego, o odczynie od kwaśnego do obojętnego.
Może być uprawiany w wilgotnym piasku na warstwie nieprzepuszczalnej.
Ze względu na nietolerowanie związków wapnia, nie może być podlewany wodą kranową zawierającą wapń.
Toleruje tylko gleby ubogie w związki azotu, stąd z miejsca uprawy usuwać należy opadające liście, które rozkładając się mogą nadmiernie wzbogacić siedlisko.
Wrzosiec jest w pełni mrozoodporny.
Po kwitnieniu wskazane jest przycinanie pędów.
Photo:Hajotthu, CC BY-SA 3.0
W naszej ofercie gęste rośliny ukorzenione w pojemnikach o średnicy 12 cm.